Ето и някои от основните дати в българо-американските отношения:
1860 г. - Създаден е Американският колеж (от 1871 г. в Самоков, а от 1928 г. в София).
1876 г. - Американският дипломат Юджин Скайлер и журналистът от "Дейли Нюз" Дженюериъс Макгахан дават първата информация на обществеността в Западна Европа и САЩ за потушаването на Априлското въстание.
19 септември 1903 г. - Джон Джаксън връчва акредитивни писма на княз Фердинанд като пръв държавен представител на САЩ в София.
24 март 1910 г. - САЩ признават независимостта на България.
1912 г. - Президентът Теодор Рузвелт поздравява с писмо България за победата при Одрин: "Вие заслужихте признателността на цялото културно човечество! Одрин ще бъде ваш. Когато ударът на турското нашествие засегна Европа, Одрин стана столица на завоевателите преди превземането на Цариград. И затова отраден е днес фактът, че градът, загубен за цивилизацията в ХIV столетие, ще бъде благодарение на храбростта на вашия народ, върнат на цивилизацията в ХХ столетие."
1914 г. - На 10 декември Стефан Панаретов връчва акредитивни писма като пръв държавен представител на България в САЩ. България открива свое посолство във Вашингтон. Международна анкетна комисия, изпратена от Ендрю Карнеги, посещава българските земи и изготвя подробен доклад за причините за войните. САЩ откриват свое посолство в София. (По време на Първата световна война дипломатическите отношения между двете страни не са прекъсвани, а само посолствата на двете страни временно прекратяват дейността си.)
1919 г. - В преговорите за Ньойския договор САЩ първоначално се противопоставят на откъсването на територии от България.
1924 г. - Подписан Договор за екстрадиция (в сила).
12 декември 1941 г. - България обявява война на САЩ.
17 юли 1942 г. - Президентът Франклин Делано Рузвелт излиза със специална прокламация, в която заявява, че обявяването на война от България на САЩ "не е акт по собствена инициатива на българското правителство и на българския народ, а по директива на Хитлер".
1943 г. - По време на Втората световна война ВВС на САЩ бомбардират София. България сваля самолети и пленява над 2000 американски военнослужещи.
25 януари 1945 г. - На основата на споразумението за установяване на Съюзническа контролна комисия в България в София е открито политическо представителство на САЩ с ръководител Мейнард Барнс.
26 август 1945 г. - За български посланик във Вашингтон е назначен ген. Владимир Стойчев.
1947 г. - На 1 октомври (след влизането в сила на Парижкия мирен договор с България на 15 септември с.г.) зам.-държавният секретар на САЩ Ловет заявява: "САЩ дават пълно съгласие за признаване на българското правителство и възобновяват във всяко отношение дипломатическите си връзки с България".
21 февруари 1950 г. - Държавният департамент на САЩ обнародва декларация относно скъсването на дипломатически отношения между България и САЩ (поводът е обявяването на пълномощния министър на САЩ в София Доналд Хийт за "персона нон грата").
24 март 1959 г. - Възстановени са дипломатическите отношения между България и САЩ. В публикуваното двустранно споразумение се подчертава "традиционната дружба между българския и американския народ".
1966 г. - По съвместно решение двустранните дипломатически отношения са на ниво посолства от 1966 г.
1974 г. - Подписана е Двустранна консулска конвенция (в сила).
1976 г. - Дейвид Рокфелер е на посещение в България.
1978 г. - В "Рокфелер Център" в Ню Йорк е открита изложба "Тракийското златно съкровище".
1989 г. - България е включена като бенефициент в програмата за помощ от САЩ (SEED Act).
1990 г. - Подписано е Споразумение с Корпуса на мира.
22-26 септември - първо посещение на български президент (Желю Желев) в САЩ.
1991 г. - България подкрепя САЩ по време на операция "Пустинна буря".
7 юли - първо посещение на американски вицепрезидент (Дан Куейл) в България. Основан е Американският университет в Благоевград (АУБ).
2-11 март 1992 г. - Първо официално посещение на български министър-председател (Филип Димитров) в САЩ.
1992 г. - Подписана е Търговска спогодба. Започва двустранно военно сътрудничество и сътрудничество между органите на реда и специалните служби на двете страни. Държавният департамент на САЩ отменя всички ограничения за движението на български дипломати на територията на САЩ.
1994 г. - Подписан е Договор за насърчаване и защита на инвестициите.
1996 г. - САЩ предоставят на България търговски "статут на най-облагодетелствана нация" на постоянна основа.
1998 г. - Тракийските златни съкровища са показани отново в САЩ.
21-23 ноември 1999 г. - Първо официално посещение на американски президент (Бил Клинтън) в България. Подписана е двустранна Декларация, с която се поставя началото на отношения на стратегическо партньорство и сътрудничество.
2003 г. - Конгресът на САЩ на 11 март приема резолюция в знак на признателност към българския народ за спасяването на евреите в България по време на Втората световна война.
Сенатът на САЩ на 28 април приема резолюция, в която изразява благодарност на България за подкрепата и участието в коалицията за разоръжаване на Ирак.
Сенатът и президентът на САЩ ратифицират протокола за присъединяване на България и НАТО на 8 май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!