З дравната каса е въвела абсурден критерий за лечение на диабетици с инсулинови аналози, които са два пъти по-скъпи от обикновения инсулин. Това заявиха от Българското дружество по ендокринология (БДЕ), Националната асоциация на децата, болни от диабет и Асоциацията на диабетиците.
На 16 юни НЗОК въведе нов критерий, който не е обсъден с БДЕ, въпреки че под решението е записано, че той е приет със съгласието на дружеството, съобщи проф. Анна-Мария Борисова, председател на БДЕ.
В декларация до НЗОК всички потърпевши протестират срещу втората за тази година промяна в лечението на диабетно-болните, което не е съобразено с международните критерии, затруднява лекарите и поставя под заплаха живота на диабетиците.
Става въпрос за изискването гликираният хемоглобин да се намали с 1% за шест месеца при лечение с инсулинови аналози (без да се уточни до какъв процент), и ако това не стане, пациентът да бъде върнат отново на лечение с обикновен инсулин.
Ендокринолози и пациенти питат кой е решил това намаление да бъде 1%, тъй като това снижение категорично не отговаря на съвременните препоръки за контрол на диабета.
Според проучване на Националния институт за здравето на САЩ бързото снижение на кръвната захар води до увеличение на смъртността с 22%, съобщи проф. Борисова. Въвеждайки този нов критерий, НЗОК не е предвидила 4-кратно заплащане през годината на измерването на кръвната захар, което той налага, а само едно.
Изследвания в САЩ показват, че макар на пръв поглед лечението с инсулинови аналози да е по-скъпо, то всъщност излиза със 137 долара по-евтино месечно, тъй като те по-добре лекуват и предотвратяват усложненията на коварната болест.
"Мъгляви и сложни изречения, над които да се чудиш какво иска НЗОК" - така председателката на БДЕ формулира новото изискване на касата.
На въпрос на БГНЕС с какво двукратно по-скъпият аналогов инсулин е по-добър от конвенционалния, тя отговори, че той осигурява много по-добро качество на живот на диабетиците, действието му е много по-близко до това на инсулина, който се отделя от панкреаса, има по-малко хипогликемични инциденти и болният може да се справи по-добре, ако пропусне едно хранене или изпадне в стрес.
Средно 51,3% от диабетно-болните в Европа се лекуват с новото поколение инсулини, т.е. модифицираните инсулинови аналози. У нас този процент е 21%.
Въвеждането на новия критерий е абсолютен геноцид, може би целта на НЗОК е да има по-малко живи диабетици и така да се справи с епидемията от диабет, която се очаква през близките 20 години, бяха единодушни Адриан Стоев, зам.-председател на асоциацията на пациентите, и 30-годишният Красимир Кънев, диабетик.
Прогнозата на Международната диабетна асоциация е, че през 2025 г. в България броят на диабетиците от 9% сега - 500 000 души, ще скочи на 14%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!