П апа Бенедикт XVI се помоли днес мирът да надделее над насилието в Ирак, ядрената криза около Иран да бъде разрешена достойно чрез преговори и диалогът да отстрани препятствията в отношенията между Израел и палестинците.
На 16 април т.г. католици, лютерани и някои други протестантски деноминации празнуват Великден.
За първи път след кончината на папа Йоан Павел II, празничното богослужение в римската базилика "Свети Петър" оглави Бенедикт XVI, който днес отбелязва и 79-ия си рожден си ден. Службата пресъздаде възкресението на Иисус Христос след разпъването му на кръста.
Главата на Римокатолическата църква влезе в затъмнения и притихнал храм, държейки в ръка само една свещ. След това пламъкът бе предаден от човек на човек и постепенно църквата бе изпълнена от хиляди богомолци, събрали се да честват един от най-светлите християнски празници.
В пасхалната си проповед папата определи като погрешни някои мнения, според които чудото на Христовото възкресение не засяга обикновения човек.
В първото за понтификата великденско послание "Urbi et Orbi"
("Към града и към света"), Светият отец подкани към мирно съжителство всички народи, култури и религии по света. Пожеланията му прозвучаха на 62 езика.
В обръщението, произнесено по традиция от балкона на римската базилика "Свети Петър" пред близо 100 000 поклонници, туристи и граждани, главата на Римокатолическата църква призова израелци и палестинци към диалог, за да превъзмогнат стари и нови препятствия по пътя към разрешаване на конфликта в Свещената земя при новите условия, след като "Хамас" победи в палестинските избори.
Отклонил се от написания текст, той отправи пожелание да бъде избегнато "изкушението на репресиите".
Междувременно италианското списание "Католически студии" публикува карикатура на пророка Мохамед, горящ в адски огън.
Главният редактор на изданието Чезаре Кавалери обясни, че става дума просто за илюстрация към първата част от "Божествената комедия" на Данте Алигиери - "Ад".
На рисунката, дело на художника Гуидо Клерикети, са изобразени Данте и Вергилий, стоящи на брега в поток от разтопена лава, а около тях се виждат дяволи с вили.
"А този, разрязаният на две, случайно не е ли Мохамед?", пита поетът своя водач. "Да, той е разполовен, тъй като раздели света. А тази фигура с отпуснати ръце е италианската политика по отношение на исляма", отговаря Вергилий.
Секретарят на Съюза на мюсюлманските общини в Италия Роберто Рикардо протестира срещу карикатурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!