Д о 1 октомври в Южна Осетия да бъдат разположени 200 наблюдатели на Европейския съюз, десет дни след това руските части да се изтглят от грузинска територия, на 15 октомври в Женева да започне международна конференция за сигурността в Кавказ.
За това се споразумяха руският президент Дмитрий Медведев и френският му колега Никола Саркози на среща днес в Москва, предадоха световни агенции.
В срещата участваха и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Хавиер Солана и френският външен министър Бернар Кушнер.
Четиримата пристигнаха в руската столица, за да убедят президента на Русия да ускори изпълнението на плана "Медведев-Саркози".
На продължилата повече от четири часа среща беше съгласувано допълнение към плана, в което се поставя акцент върху международните гаранции за сигурността на Южна Осетия и Абхазия. Допълнителните клаузи влизат в сила незабавно.
Никола Саркози и Дмитрий Медведев са се споразумели до 1 октомври в Южна Осетия да бъдат разположени 200 наблюдатели на ЕС. Десет дни след това руските части ще се изтеглят изцяло от грузинска територия. Едно от условията за това е Грузия да поеме задължението да не използва сила срещу Южна Осетия и Абхазия.
Числеността на руските военни в Южна Осетия ще остане на нивото, определено с предишни споразумения, а Грузия трябва да изтегли частите си на позициите от преди 7 август. До една седмица Москва ще премахне постовете, разположени в района на пристанището Поти.
Това е изключително важен момент - за един месец на конфликт, който можеше да се разрасне, бе намерено решение, заяви Саркози на обща пресконференция с Медведев.
На срещата бе постигната и договореност, че по-нататъшният диалог със Сухуми и Цхинвали е възможен единствено като "със субекти на международното право".
Медведев изрази увереност, че независимостта на двата грузински района много скоро ще бъде призната от много държави.
"В бъдеще решението, взето от Русия, ще бъде разбрано от множество държави и нашият пример ще бъде последван от страни, за които правата на човека и демократичното волеизявление на народа не са просто празни думи", подчерта руският президент. Той добави, че Русия ще продължи да оказва военна помощ на Южна Осетия и Абхазия.
Медведев изрази отново руското становище, че страната му стриктно изпълнява задълженията си, приети в първия вариант на плана за прекратяване на огъня. Той отново обвини Грузия, че се опитва да увеличи военния си потенциал и че в тази сфера получава активна помощ от "някои руски партньори, преди всичко САЩ".
Решението на ЕС да замрази работата по новия договор за партньорство и сътрудничество с Русия няма да нанесе сериозна вреда на руските интереси, подчерта Медведев.
Според руския президент системата за международна сигурност е показала "дефект заради опитите за еднополюсно решение на конфликтите". Примерите с Ирак, Косово и Южна Осетия очевидно доказват, че досегашният подход за гарантиране на международната сигурност има големи слабости, посочи той.
Никола Саркози изтъкна, че за ЕС не е лесно да играе ролята на посредник в конфликта в Кавказ. Той добави, че въпреки общия положителен тон и резултатите от днешните разговори между Русия и ЕС остават и някои различия.
"ЕС осъжда непропорционалното използване на сила от страна на Русия", припомни Саркози и добави, че Брюксел осъжда решението на Москва да признае независимостта на Южна Осетия и Абхазия.
Френският президент каза, че отложените за ноември срещи между Москва и Брюксел могат да се състоят и по-рано, ако влязат в сила новите клаузи от плана "Медведев-Саркози".
"Ние смятаме, че както и преди, между Русия и ЕС съществува стратегическо партньорство", заяви той.
Тази вечер европейските представители заминават за Тбилиси, за да ракажат на грузинския президент Михаил Саакашвили какъв е резултатът от разговорите в Москва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!