Честванията са под патронажа на президента Георги Първанов, а програмата е съставена от национален инициативен комитет с председател поета и преводача акад. Валери Петров, в който влизат ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" Боян Биолчев, художникът Светлин Русев, директорът на Народния театър "Иван Вазов" проф. Васил Стефанов, председателите на съюзите на журналистите и преводачите Милен Вълков и Мария Петкова, депутатът от левицата Стефан Данаилов и др.
На учениците поетът и публицистът е известен най-вече с поемата "Септември", но запознатите с модернизма у нас през 20-те години на ХХ век знаят, че той е бил още режисьор, критик, преводач, както и редактор на две списания за литература - "Везни" (1919-22 г.) и "Пламък" (1924 г.).
По-късно тази година, на 15 март, се навършват и 80 години от убийството му по време на репресиите срещу интелектуалци през 1925 г.
Честването продължава в понеделник, 17 януари, когато излиза пощенска марка, посветена на годишнината.
Вечерта от 18 ч. в Народния театър "Иван Вазов" е концертът спектакъл под наслов "Гео Милев - неудържимата пламенност", който ще бъде повторен на 21 януари в драматичния театър на Стара Загора, носещ името на поета.
На 27 януари в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) се открива и изложбата "Гео Милев и българският модернизъм", организирана съвместно с галерията на Стара Загора, където експозицията ще гостува след това.
Ще бъдат показани близо 100 голямоформатни репродукции на произведения от Гео Милев и художниците от кръга около него: Иван Милев, Иван Бояджиев, Петър Дачев, Сирак Скитник и др.
Куратор е доц. д-р Ружа Маринска, а материалите са групирани в пет водещи теми: "Азът", "Богове и тайнства", "Жената", "Градът" и "Музиката"
Изложбата ще бъде открита до 27 март, като през тези два месеца всеки четвъртък в СГХГ ще се изнасят беседи.
Първа на 3 февруари спомени ще разкаже дъщерята на поета Леда Милева, а на 10 февруари е лекцията на Ружа Маринска от НБУ на тема "Художниците от кръга на Гео Милев".
За поета като лидер на българския авангардизъм на 17 февруари ще говори проф. Светлозар Игов, а лекцията на проф. Мирослав Дачев на 10 март е посветена на Гео Милев и модерната поезия.
Останалите теми са: "Българското музикално творчество и европейският модернизъм" (24 февруари, доц. Лъчезар Каранлъков от Държавната музикална академия "Панчо Владигеров"), "Гео Милев и театърът като фигура и практика на модернизма" (17 март, Виолета Дечева от Института по изкуствознание на БАН) и "Българските модернисти и фотографът" (24 март, Катерина Гаджева от НБУ).
За изложбата е подготвен и многоцветен каталог на български и английски език, който Леда Милева определи като "великолепен билет за Брюксел", както и мултимедиен диск.
По повод годишнината излизат и няколко книги: "Летопис за живота и творчеството на Гео Милев" под редакцията на проф. Иван Сарандев, който подготвя и томчето "Критиката за Гео Милев, "Антология на българската поезия" и "Антология на жълтата роза" (изд. "Захарий Стоянов"), както и сборникът с нови изследвания "Гео Милев - жрец на истината и свободата".
След като през 2003 г. в CD поредицата "Живо слово" на "Прогрес" беше издаден аудиозапис на поемата "Септември" на шест езика, сега излиза още един диск с избрани публицистични текстове от Гео Милев, озаглавен "Пламенният".
Той е част от поредица, посветена на 160-годишнината на българската журналистика, която включва издания за Константин Фотинов и Иван Богоров, Христо Ботев, Любен Каравелов, Йосиф Хербст и Стефан Продев.
Няколкото училища в страната, носещи името на Гео Милев, подготвят и свой общ сайт в интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!