Този текст предизвика професионален спор сред депутатите, тъй като според Недялко Калъчев от "Новото време" ще се търсят престъпни действия назад през 1986-89 г., предаде БНР.
Той поясни, че не е против моралната норма, а по-скоро се притеснява как това ще се отрази на икономиката.
Същинското отнемане на имуществото ще става само когато е влязла в сила присъда за определена престъпна дейност.
Сделките, извършени с имущество от престъпна дейност, ще бъдат недействителни, ако са безвъзмездни с трети лица и ако тези лица са знаели, че имуществото е придобито от престъпна дейност, реши още парламентът.
Според приетите текстове образуването на предварително производство по този закон ще става в случаите, когато дадено лице е придобило имущество със значителна стойност, за което може да се направи основателно предположение, че е придобито от престъпна дейност, и срещу лицето е започнало наказателно преследване.
Депутатите определиха, че финансирането на тероризъм, образуването, ръководенето или членуването в организирана престъпна група, поставила си за цел извършването или приготовлението за тероризъм, също ще бъдат дейности, които попадат под ударите на закона, допълва БНР.
Този закон ще може да бъде прилаган само ако е образувано предварително производство и е влязла в действие обезпечителна санкция, поясни министърът на вътрешните работи Георги Петканов.
МВР министърът беше категоричен, че имуществото от престъпна дейност ще се отнема дори да е прехвърлено на трети лица.
Твърде елементарно на практика се прави днес, когато тези престъпни босове, придобили огромни богатства, имущество, го прехвърлят на непълнолетни деца, на съпруги, на трети лица като съдружници и т.н., каза Петканов и коментира:
"Няма никаква логика имуществото да остане в тези трети лица, след като те са го придобили без правно основание, безвъзмездно, с една-единствена цел - това имущество да не се намира в патримониума на този, който е обект на закона."
Специално създадена комисия ще установява имуществото, придобито от престъпна дейност, като председателят й ще се назначава от премиера, трима от членовете ще се избират от Народното събрание, а един - от президента.
Депутатите отхвърлиха предложението на Четин Казак от ДПС установяването на имущество от престъпна дейност да се извършва от прокуратурата, информира още БНР.