Е кстремистките групи в Югоизточна Азия все по-често използват интернет и средствата за социално общуване в мрежата, за да подклаждат радикални идеи сред младежта в региона, разкрива нов доклад за сигурността, публикуван миналата седмица.
Потреблението на интернет е отбелязало рязък скок от 2000 г. и екстремистките групи вече имат значително високотехнологично присъствие в мрежата, което включва и професионални онлайн-медии.
"За екстремистките групи в нашия регион интернет се превръща във все по-важен инструмент за вербуване на хора за насилствени деяния", се казва в доклада на Австралийския институт за стратегическа политика и Колежа за международни науки (aspi.org.au) "С. Раджаратнам" в Сингапур.
"Важно е да се отбележи, че те не отправят нападки само към Запада, но критикуват остро и управленските практики в държавите от региона", гласи още докладът, озаглавен "Противодействие на радикализацията на Югоизточна Азия".
Според него онлайн-екстремизмът се е появил за първи път в началото на 2000 г., най-вече на индонезийския език бахаса и малайски. Оттогава в потреблението на интернет в региона настъпи бум, а същото важи и за екстремистките уебсайтове, чат-канали и блогове.
Броят на радикалните и екстремистки сайтове на бахаса и малайски скочи от 15 през 2007 г. до 117 през 2008 г. От тях симпатизиращите на екстремистките идеи сайтове са се увеличили от 10 на 16, а блоговете и социалните мрежи вече са 82.
В периода от 2006 г. до юли 2007 г. на радикалните сайтове от региона са разпространявани пропагандни видеоматериали, снимки и текстове на "Ал Кайда" и въоръжената група от Югоизточна Азия "Джамаа исламия".
В Индонезия, която се бори с екстремистки ислямски групи, отговорни за извършени бомбени атентати, потребителите на интернет се увеличиха от два милиона през 2000 г. до 20 милиона към януари 2008 г.
В момента между 80 и 90 процента от посетителите на 10 радикални и екстремистки уебсайтове са от Индонезия.
Във Филипините, където местни ислямисти водят въоръжена борба, потребителите на интернет са се увеличили до 14 милиона души в сравнение с 2 милиона през 2000 г.
В Малайзия за същия период те са се увеличили от 3,7 до 14,9 милиона, а в Тайланд от2,3 до 8,5 милиона души.
"Сред уебсайтовете на Бахаса и малайски има такива, които се поддържат от радикални и екстремистки групи, ислямски училища и групи хора, които симпатизират и подкрепят идеологията на войнствения джихад", се казва в доклада.
Едно от първите "ръководства на джихадиста" се появи през 2007 г. в тогавашния форум "Джихад ал Фирдаус". В него имаше раздел за електронен джихад, който съдържаше няколко ръководства за незаконно проникване в сайтове.
През 2008 г. във форума "Ал Тауба", който е регистриран в Шах Алам, Селангор и Малайзия, за първи път беше публикувано подробно упътване за това как се прави бомба, придружено с видеоматериал.
Според доклада обаче в тези форуми не са правени сериозни опити за планиране на въоръжени операции, а подробностите за своите действия потребителите са обсъждали предимно с лични съобщения или по имейл.
Екстремистите използват разнообразни технологии, за да разпространяват своето послание. "Блоговете и личните профили в социалните мрежи представляват повече от половината от увеличението за 2008 г.", се казва в доклада.
Въоръжените групи вече разбират и от интернет-медии. Екстремистката група "Съвет на Муджахидин Шура", която твърди, че действа в Южен Тайланд, започна да издава официален медиен орган през юли 2008 г. под формата на блог в системата на Google.
Блогът на "Хатаб мидиа пъбликейшънс" се списва предимно на малайски и беше използван за обявяване на началото на нова въоръжена кампания, озаглавена с кодовото име "операция Тауба" (операция Разкаяние).
Друга група - индонезийската Хизб ут Тахрир - често заснема висококачествени видеоклипове на своите действия и ги качва в YouTube.
Много от видеоматериалите акцентират върху неуспехите на индонезийското правителство и необходимостта да се въведе шериатът като правна система и да се създаде ислямски халифат.
"Екстремистките групи, които нямат достъп до традиционните медии, залагат много на това да разполагат със собствени онлайн-медии, за да печелят популярност и да вербуват поддръжници по интернет", гласи още докладът.
Отбелязва се, че правителствата в региона не полагат големи усилия, за да спрат разрастващата се радикализация на интернет - отчасти поради факта, че опитите за регулация на киберпространството представляват своеобразно минно поле за политиците.
Въпреки че в някои страни поддържането на уебсайтове, които призовават към насилие, се преследва от наказателното право, в немалко случаи по отношение на интернет няма специфични законови разпоредби.
"Някои правителства не искат да изглеждат неислямистки, и да действат с твърда ръка срещу ислямистките групи, а някои не искат да изглеждат недемократични, като се опитват да поставят ограничения на свободата на изразяване в киберпространството".
"Проблемът с радикализацията на интернет надхвърля пределите на националните граници и изисква съгласувана международна реакция", пише в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!