К омандването на космическите войски на Русия вчера официално съобщи за загадъчна извънредна ситуация на борда на военния сателит "Космос-1818" с ядрена енергийна инсталация, прекратил работа преди 22 години.
Никой от специалистите за момента не може да обясни какво се е случило в орбита на височина около 800 км и да предскаже вероятната опасност за Земята, след като сателитът така да се каже "оживял", пише "Комерсант".
"Плазма-А" ("Космос-1818") е бил предназначен за изпитание на новата ядрена инсталация "Топаз-1", с която се е предвиждало да бъдат оборудвани и останалите военни апарати. Тя е разработена в началото на 80-те години от КБ "Арсенал" в Санкт Петербург.
Апаратът е бил изстрелян на 2 февруари 1987 г. и при ресурс от една година е работил 142 дни.
Проблемите със сателита станаха известни от бюлетина на НАСА Orbital Debris Quarterly News. В току що излезлия януарски брой на изданието се съобщава, че на 4 юли 2008 г. мрежа от американски станции за наблюдение на космическото пространство е открила около апарата облак от парчета.
Били са регистрирани около 30 фрагмента със сферична форма. Те са се движели със скорост по-малко от 15 м/с, от което американските специалисти са заключили, че отчупването им е било предизвикано от незначително отделяне на енергия.
В своята публикация учените не правят никакви изводи за причините за произшествието или за някаква заплаха за земята.
От пресцентъра на КБ "Арсенал" вчера категорично са отказали да коментират инцидента със сателита пред "Комерсант". Затова пък службата за информация и обществени връзки на космическите войски излезе с официално изявление, публикувано на сайта на военното министерство.
В изявлението се посочва, че наистина е регистрирана "частична дефрагментация на космическия апарат", която е незначителна. Това на свой ред е свидетелство за "отсъствието на орбитален катаклизъм под формата на взрив или сблъсък".
Военните отбелязват, че фрагментите не представляват заплаха за Международната космическа станция и не застрашават с радиоактивно заразяване земната повърхност.
Срокът на живот на сателита изтича през 2045 г. Тогава той, както и всички космически апарати, трябва да навлезе в атмосферата и да се самоунищожи. Ако неясните за момента процеси на борда на "Космос-1818" продължат заради "дефрагментацията", той ще промени траекторията на своето движение и не е изключено всичко описано по-горе да се случи по-рано.
Вестник "Комерсант" припомня, че в историята на съветската космонавтика вече е имало аварии с космически апарати с атомни енергийни инсталации. Някои от тях са довеждали до радиоактивно заразяване на земната повърхност, а други не.
През 1973 и 1983 г. отломки от сателити с реактори са падали в океана. Три пъти - през 1975, 1981 и 1988 г., сателитите са били разполагани в т.нар. орбита за погребване (по-безопасна и по-нависоко разположена).
През януари 1978 г. все пак се е разразил международен скандал, след като съветски апарат с реактор "Космос-954" излязъл извън контрол и паднал в Северозападна Канада. На територия с площ около 124 хил. кв.км са паднали около стотина останки с радиоактивност до 200 рентгена/час.
Американците и канадците заедно са открили по-голямата част, като са похарчили за почистване на мястото 14 млн. долара. СССР е заплатил на Канада компенсация в размер на около 3 млн. долара, припомня "Комерсант".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!