О пазването на Рила ще бъде основен акцент при отбелязването на Световния ден на околната среда (5 юни) у нас, обявиха родни екоорганизации. В национално бдение със свещи в защита на планината ще се включат шест български града.
"Еко Рила", "Граждани за Рила" и "Зелени Балкани" огласяват днес апел до Европейската комисия за спасяване на птиците в Рила.
Призивът се отнася за пернатите, които подлежат на закрила от Европейската директива за птиците и според природозащитниците са пренебрегнати от българското правителство. Досега комисията не била реагирала официално на сигналите по този повод, изпратени през септември 2007 г.
Еколозите обявяват и началото на кампания за разширяване границите на Национален парк Рила до подножието на планината. Според тях продължаващото строителство на ски-курорта "Паничище" нарушава девет български закона и две европейски директиви.
Мотото на Световния ден на околната среда тази година е "Да се откажем от вредните навици! Да ограничим въглеродния диоксид" (Kick the habit! Towards a Low Carbon Economy).
Тъй като глобалното затопляне и промените в климата се превръщат в основен проблем на 21 век, Програмата на ООН за околната среда (UNEP.org) призовава държавите, големите компании и гражданите по цял свят да предприемат активни действия, за да ограничат вредните емисии газове.
Акцентът е върху екологичния начин на живот, икономисването на енергия, алтернативните източници на енергия, опазването на горското богатство и др.
Световния ден на околната среда се чества от 1973 г. по решение на конференцията на ООН по проблемите на околната среда, проведена в Стокхолм през 1972 г. На този форум е приета Декларация за околната среда - първият международен договор за принципите за екологична защита на Земята.
Румънският премиер Калин Попеску Таричану отново отиде с велосипед на работа, този път за да отбележи Деня на околната среда, съобщава Ромпрес. В края на май т.г. той също използва екологичното превозно средство, за да покаже как може да се реши част от проблема с претоварения автомобилен трафик и замърсяването в Букурещ.
"По-бързо е да стигнеш с колело, отколкото с кола. В действителност много хора би трябвало да предпочетат този начин за придвижване", заяви премиерът.
Шефът на правителството отправи критики към администрацията на Букурещ, като каза, че през последните осем години нищо не е направено за облекчаване на трафика. Търичану подчерта, че на управлението на столицата му е липсвала визия по отношение на модерното развитие на града. Това не е критика, а констатация, уточни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!