Моторист успя да пробие охраната и да премине демонстративно и с висока скорост през площад "Народно събрание" минути преди там, под засилени мерки за сигурност, да започне тържествената заря по случай 132 години от Освобождението на България.
Мотористът мина по бул. "Цар Освободител" от ул. "Георги Раковски" и се оттегли по ул. "Цар Иван Шишман".
В този момент на площада бяха част от министрите, началници на служби, дипломати и духовници, а малко по-късно пристигна и премиерът Бойко Борисов.
22-годишният нарушител бе задържан малко след инцидента, недалеч от площада от служители на НСО и бе отведен в I РПУ. Те казаха само: "Ще му бъде за урок", предаде БГНЕС.
По време на церемонията на площада президентът Георги Първанов отбеляза, че този "празник нерядко е бил и отричан, случвало се е да има опити и за партизирането му. През всички тези 13 и повече десетилетия
най-големият урок е, че ние българите успяваме тогава, когато сме обединени
в своите задружни сили".
Сега предизвикателствата пред нас са други, но ако бъдем единни, ще съумеем да ги преодолеем и да изпълним заветите на онези, които жертваха живота си за България, заяви държавният глава.
Президентът посочи, че българската свобода е извоювана с цената на много скъпи жертви. Тази саможертва ни натоварва с тежка отговорност. Тя ни оставя един дълг, който не може да бъде изплатен просто с думи. Този дълг има своя критерий на измерване в онова, което правим всекидневно - само така ще преценим дали следваме завещаното от предците ни, дали сме в състояние да реализираме, макар и в модерен прочит, идеалите им, или просто ще се оставим на бездействието си, заяви Георги Първанов.
Той призова да не забравяме записаното в първата българска народна конституция -
всички да спадат под един и същи закон,
тоест законът да бъде прилаган еднакво към всички, без разлика на положение в йерархията, в институциите.
Президентът добави мисълта на Левски за целта на освободителното движение - "да си добие чест и слава нашето мило Отечество българско, за да бъдем най-сетне и ние
равни с другите европейски народи".
Той посочи, че това послание е чуто и изпълнено от съратниците на Апостола, строителите на нова България, които сътвориха конституция и закони, и съградиха държавни институции по модела на най-демократичните за онова време европейски държави.
Ако трябва да прочетем сега това послание - равни означава не просто да бъдем достоен член на европейското семейство, а означава да съхраним и развием своята национална идентичност в многоликия образ на ЕС и, особено важното - да съкратим дистанцията, която има в икономическо отношение между българите и по-напредналите в икономически план държави, посочи президентът Първанов.
На площада присъстваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов, председателят на ЕП Йежи Бузек, вицепрезидентът Ангел Марин, министри, депутати, висши военни, представители на Българската православна църква и на Главното мюфтийство, дипломати, военни аташета, граждани.
Тържеството приключи с тържествена заря, като преди това бяха припомнени имената на стотиците българи, дали живота си в боеве за свободата на България.
В цялата страна
имаше празнични молебени, церемонии по издигане на националното знаме и тържествени заря-проверки.
Национални трибагреници с размери 7,5 на 4,5 м бяха издигнати тази сутрин на всички входно-изходни пътни артерии на Пловдив. Първото знаме бе монтирано в присъствието на кмета Славчо Атанасов на Кукленско шосе.
То бе осветено от отец Георги - свещенослужител в храма "Св. Троица".
Заупокойна молитва за загиналите на връх Шипка
отслужиха Старозагорският митрополит Галактион и Великотърновския митрополит Григорий.
Съдбата ни е предопределила мисия разумно и отговорно да ползваме нашата свобода, заяви в словото си вицепрезидентът Ангел Марин. Чак когато сторим това, ще бъде приключено голямото дело на Освободителната война - истински свободна България, добави той.
Само когато всеки едни от нас се чувства свободен, България ще бъде истински свободна, отбеляза вицепрезидентът. Той добави, че свободата не се дарява, а се извоюва.
По-рано през деня празникът в Кърджали събра
на една маса за кафе
отец Петър Гарена, районният мюфтия Бейхан Мехмед и кмета Хасан Азис.
Гледката на тримата сърбащи обилно подсладената напитка, макар и да не е изненада в родопския град, бе посрещната с одобрителните погледи и възгласи на минаващите край бистрото хора.
"На този ден черпя с кафе кмета и мюфтията в знак, че празниците ни събират, независимо от историческата им обремененост. Нарочно го пием в такова народно кафене, на открито, а не в някое претенциозно. Смятам, че този празник е на всички. И както е било по време на освободителната война – в нея са участвали, независимо от пол, вяра и народност, всички, които са обичали това отечество", обяви свещеникът.
Президентът Георги Първанов и министър-председателят Бойко Борисов присъстваха на церемонията по издигане на Националния флаг пред паметника на Незнайния войн в София.
Там бяха и Цецка Цачева, Йежи Бузек, министри от правителството, политици и общественици и поднесоха венци на признателност пред паметника.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!