Л ятото освен горещини, доста често носи и допълнително социално напрежение.
В отговор различни асоциации се мобилизират, за да създадат връзки. Асоциация от доброволци например лансира кампания "Работа през лятото".
Тя е насочена към младите хора от кварталите. Представянето на СV-та се прави по оригинален начин- снимките на младежите са залепени по улиците.
Този подход води
не само до срещи, но и до наемането на работа
Лансана, Антоан и Сокна живеят в 11-ти район на Париж. Те са на възраст между 16 и 18 години.
Снимките им могат да бъдат видени в квартал Сан Бернар, придружени с подробна информация за техните личности и опит.
Клер Дефонтен, която е координатор на една от летните програми за младежи в Сан Бернар, казва, че целта е да бъдат намерени всички желаещи да работят през лятото.
Тази "лятна работа" обаче прехвърля своите граници, защото идеята е най-общо казано "малка работа в квартала".
17-годишната Сокна е избрала да залепи своя снимка в будистка поза, а определението за себе си е обобщила в две думи- динамична и предприемчива.
Сега работи като детегледачка. Признава, че без помощта на асоциацията едва ли е щяла да намери работа изобщо.
"С много младежи търсехме работа, но не постигнахме нищо. Тогава се обърнахме за помощ към асоциацията. Обединихме се и схемата проработи", разказва Сокна.
Живеещите и работещите в Сан Бернар откликват на молбите за работа на младежите и така връзката се осъществява, а всички са доволни.
Най-вече младежите, които са горди, че могат да бъдат
полезни през лятната ваканция, а и да изкарат малко пари
Много тийнейджъри у нас искат да работят през лятото. Мотивацията им най-често е в желанието сами да спечелят пари за море.
Темата за сезонна работа през лятото наистина вълнува много ученици. Повечето от тях искат да са близо до морето и предпочитат да си намерят работа по Черноморието.
Тази година през юни заради недостига на персонал туристическите фирми масово наемаха непълнолетни и това накара много ученици да бягат от училище, за да работят.
Още преди началото на активния летен сезон молбите за работа са били над 2000, твърдят от Главната инспекция по труда. Най-много молби са били подадени за Варна.
Елена е 16-годишна ученичка в столична гимназия и вече второ лято отива при родините си във Варна, за да продава сладолед в Морската градина.
Признава си, че понякога й е много трудно да гледа как хората се запътват към плажа, а тя трябва да работи. Но тази работа й осигурява известна финансова независимост, а пък
после може да се наслади на ваканцията си
Варианти за намиране на работа има в търговията, в строителството. Най-лесно учениците намират работа като сервитьори.
Обикновено тези, които имат роднини или приятели с ресторантьорски или хотелиерски бизнес, бързо решават проблема с наемането си.
Голяма част от младежите си намират работа нелегално. За миналата година инспекторите по труда са засекли близо 3000 тинейджъри, работещи на черно без договор.
Иначе трябва да се мине по процедурата, която включва медицински преглед, искане на разрешение от името на работодателя до инспекцията по труда.
Студентите също търсят работа през лятото. Характерното при тях е, че не се хващат да работят за какви да е пари. Много са студентите, които още преди да завърши летния семестър, вече са си уредили
лятната бригада някъде в Европа или в САЩ
Парите, които могат да спечелят по време на тези бригади, са далече повече от заплащането тук.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!