Същността на политиката и на мерките за компенсиране на негативния ефект от парниковите газове в национален мащаб е залегнала в Националния план за действие по изменението на климата, приет от българското правителство. В момента планът се актуализира (проект на актуализирания план може да бъде намерен на адрес Bluelink.net/climate).
В допълнение на целите, визирани в плана са предприети и други важни политически стъпки, свързани с целите за намаляване на емисиите на парникови газове и адаптиране към изменението на климата. Те включват Национална стратегия за околната среда и проекти на Национална програма за енергийна ефективност и Национална програма за възобновяеми енергийни източници .
Институционалната основа за прилагане на национална политика по изменението на климата се представлява от Междуведомствен комитет, създаден в изпълнение на Националния план за действие по изменение на климата. Комитетът има за задача да наблюдава изпълнението на плана, да оценява развитието на процеса за ограничаване на емисии от парникови газове, да адаптира плана към променящите се условия в страната, да регистрира нарушения и да разработва компенсиращи мероприятия по изпълнение на целите. Цялостното изпълнение на плана се контролира от МОСВ.
Сближаването със законодателството на Европейския съюз (ЕС) също се възприема като подпомагащо средство при решаването на проблемите с изменението на климата. Законодателството на ЕС в областта на околната среда съдържа редица директиви, свързани с изменението на климата. България трябва да вземе предвид голяма част от тази законодателна политика в процеса на присъединяване към Евросъюза.
Страната ни активно участва в механизма съвместно изпълнение на Протокола от Киото, както и се подготвя за участие в механизма търговия с емисии.
Съвместно изпълнение в България
Задължително условие за работа по този механизъм е подписването на двустранно споразумение или меморандум за разбирателство между правителствата на България и друга страна.
До момента България е подписала общо три меморандума и две споразумения за сътрудничество по механизма съвместно изпълнение. През 2000 г. е подписан Меморандум за разбирателство с Правителството на Кралство Нидерландия.
През септември 2002 г. подобен Меморандум беше подписан и с правителството на Република Австрия и ратифициран през април 2003 г. През ноември 2002 г. беше подписано и Рамково споразумение с Прототипния Въглероден Фонд на Световна банка, ратифицирано през март 2003 г. През м. юли т.г. беше подписан и Меморандум за разбирателство с правителството на Кралство Дания. В момента българското правителство е в процес на преговори за подписване на такъв Меморандум с Федерална Република Германия. Интерес са изразили и други страни.
В изпълнение на подписаните меморандуми и споразумение и с цел да управлява дейността, свързана с прилагането на механизма съвместно изпълнение в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) бе създадено специализирано звено. То извършва цялостната координация по дейностите, свързани с изменението на климата: разпространява информация за условията на механизма в България, провежда семинари и консултации на заинтересовани страни, поддържа база данни по време на целия цикъл на проекта - от възникване на идеята до завършването му, докладва по определени международни правила на Секретариата на Конвенцията по изменение на климата за изпълнение на проектите и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!