Г рузинските власти предадоха четиримата руски офицери, арестувани миналата сряда, на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
На церемония, предавана на живо по грузинската телевизия, представител на главната прокуратура потвърди обвиненията в шпионаж срещу четиримата руснаци.
След това грузинският външен министър Гела Бежуашвили официално предаде офицерите на настоящия председател на ОССЕ, белгийският външен министър Карел Де Гухт.
Четиримата ще бъдат временно настанени в руското посолство, а по-късно ще отлетят за Москва със специален самолет на руското министерство на извънредните ситуации.
Грузия реши да освободи руските офицери, като взе предвид молбата и мнението на ОССЕ, заяви президентът Михаил Саакашвили.
По думите му става въпрос за
много сериозен случай на шпионаж с цел дестабилизиране на страната
Тбилиси иска да има добри отношения с Москва, но Грузия не е второкласна държава, подчерта той
Де Гухт благодари на Саакашвили за "жеста на добра воля", който е направил с освобождаването на руските офицери и се обърна към руското ръководство с молба да "да отвърне със същия жест и да намали напрежението" в двустранните отношения.
Саакашвили заяви, че Москва е реагирала пресилено на случая и отхвърли твърденията, че действията на Тбилиси са направлявани от Вашингтон.
"Това не е вярно. Държавният департамент на САЩ ясно заяви, че това е двустранен въпрос между Грузия и Русия", изтъкна той.
В знак на протест срещу ареста Москва
отзова посланика си в Тбилиси,
евакуира голяма част от дипломатическия и военни си персонал в Грузия и спря издаването на визи за грузински граждани.
В остро изявление, нетипично дори за обтегнатите отношения между грузинската столица и Москва, руският президент Владимир Путин окачестви действията на ръководството на Грузия като акт на държавен тероризъм с вземане на заложници.
"Не смятам, че това е сериозно. Това е пресилена реакция, предизвикана от нервност, която те сами си създават", коментира Саакашвили.
Те станаха заложници на собствената си пропаганда, посочи грузинският президент. Той допълни, че
не вярва Москва да използва сила
за разрешаване на кризата и че не се страхува от евентуални нови икономически санкции, в това число и ембарго върху енергийните доставки.
В речта си пред Съвета за сигурност на руската федерация Путин сравни политиката на грузинското ръководство спрямо четиримата арестувани офицери, с тази на Лаврентий Берия - шефът на тайните служби по времето на съветския диктатор Йосиф Сталин, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Етнически грузинец също като Сталин, Берия бе начело на НКВД, който подложи на безмилостни чистки милиони съветски граждани, припомня Ройтерс.
"Напълно ясно личат старанията Русия да бъде ужилена по-болезнено, да бъде провокирана. Това трябва да е очевидно за всички. По всяка вероятност онези, които го правят, смятат, че антируската насоченост на външната политика отговаря на интересите на грузинския народ.
Не смятам, че е така. Тези хора мислят, че, защитени от чуждестранните си спонсори, могат да се чувстват комфортно и сигурно. Така ли е наистина?", попита президентът.
Междувременно Русия обяви, че
прекратява транспортните си връзки с Грузия -
авиационни, автомобилни, железопътни, морски, както и пощенските връзки, предаде ИТАР-ТАСС. Блокадата обхваща и паричните преводи.
Компанията "Руски железни пътища" съобщи, че спира да купува грузински резервни части за своите локомотиви, което правела досега в името на приятелските връзки с грузински предприятия, обявиха от ръководството й.
Съжаляваме за решението на руската страна да преустанови транспортните връзки и смятаме, че то е неадекватно, коментира грузинският министър на икономическото развитие Иракли Чоговадзе.
Вчера бе съобщено, че командването на групировката руски войски в Закавказието (ГРВЗ) е привело
в състояние на повишена бойна готовност
руските военни бази в Грузия, съобщиха осведомителните агенции във федерацията. Мярката е взета с оглед на ситуацията, създала се в Грузия, заяви представител на щаба на групировката.
Обстановката във военните обекти на ГРВЗ в Грузия в момента е спокойна, добавил източник на ИТАР-ТАСС.
В случай на провокации бойците имат готовност да ги прекратят с всички възможни средства, заяви командващият ГРВЗ Андрей Попов. Според руското законодателство всяко нападение на чужди войски срещу руски военен обект представлява агресия спрямо Русия, подчерта Попов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!