0

Н ов тръбопровод по дъното на Черно море за транспортиране на руски природен газ през България за Европа може да тръгне буквално след няколко месеца и ще вкара милиарди в бюджета на страната ни.

Това беше най-смайващата новина от визитата на премиера Сергей Станишев в Москва. Докато тук се коментира дали и кога икономическият и енергиен министър Румен Овчаров ще бъде отстранен от поста, той изненада всички със съобщение за мегапроекта след срещата си с председателя на "Газпром" Алексей Милер.

Руския вестник "Комерсант" пък пресметна, че страната ни ще получи над 2 млрд. долара от транзитни такси.

Голямата тревога в българските политически среди е, че след АЕЦ "Белене" и "Бургас - Александруполис" този проект е последната брънка в руския транзитен пъзел, който ще направи енергийната ни обвързаност с Москва пълна и необратима.

Нещо повече, вкарваме в този проблемен брак и Европейския съюз въпреки призивите на Брюксел за обща политика към намаляване на енергийната зависимост.

Мистериозният проект

От правителството отказаха да съобщят къде точно ще бъде построен газопроводът и в какви направления ще продължи след България. Аргументът е, че проектът касае и други страни и не може да бъде огласяван в подробности, без те да са информирани и да имат ясно становище по него.

В крайна сметка се разбра, че става въпрос за газопровод, който най-вероятно ще минава по дъното на Черно море между руското пристанище Новоросийск и българското Бургас, а от българска територия може да има пет разклонения към Централна и Югоизточна Европа, най-вече енергийно дефицитните Гърция и Италия.

Новият проект, който ще стартира през юни, тотално ще промени България в геостратегически план за транзит на природен газ, заяви Румен Овчаров. По думите му транзитираните количества ще са в пъти по-големи от сегашните.

При пълната липса на информация единственият начин да се "измери" бъдещият проект засега е чрез аналогия със съществуващата транзитна тръба през България и със "Син поток".

Презморският газопровод до Турция струваше 3.2 млрд. долара. От тях около 1.7 млрд. долара е изграждането на подводната отсечка. Отсечката Новоросийск - Бургас е около три пъти по-дълга, но инвестицията в нея е ангажимент на Русия.

Българската държава ще трябва да осигури парите за трасето на своя територия, ако иска да има контрол върху него. "За България е важно трасето на нейна територия да е възможно най-дългото, да бъдат договорени максимални постъпления от транзитна такса и държавата да запази контрол върху инфраструктурата", коментира изпълнителният директор на "Булгаргаз" Любомир Денчев.

Според него тези цели са изпълними. Със сигурност не става въпрос за 2 млрд. долара приходи от такси годишно, а ако е посочена такава сума, това са приходи за дълъг период от време, смята Денчев.

В момента от транзита на 15 млрд. куб. м газ годишно "Булгаргаз" получава около 100 млн. долара, при евентуално два и половина пъти по-голям капацитет годишните постъпления от транзитни такси от него могат да достигнат около 250 млн. долара, допълва той.

В този случай газопроводът ще се изплати сравнително бързо и може да се окаже много по-изгоден за страната от нефтопровода Бургас - Александруполис, който ще внася в бюджета не повече от 35 млн. долара на година.

В списъка на ползите от такъв проект традиционно влизат и допълнителните работни места и поръчките за български фирми подизпълнители. Въпросителните около него обаче са много повече. Ако са верни сроковете, които бяха съобщени, времето до старта е нищожно, а няма никакви подробности за параметрите на проекта.

Не е известно да е правен анализ за ползите и евентуалните рискове от тръбопровода - икономически, политически и екологични.

Газ и политика

Русия осъзна необходимостта за по-разширен достъп до пазарите на континентална Европа и Средиземноморието още в края на 90-те години. Идеите за газопровод от Иран и Азербайджан до Европа ("Набуко") и за тръба от Русия до Турция ("Син поток") бяха лансирани приблизително по едно и също време.

През 2007 г. обаче руският "Син поток" по дъното на Черно море до Турция работи отдавна, а подкрепяната от Брюксел алтернатива "Набуко" още е идея.

През юни 2006 г. беше подписано споразумение между унгарската компания MOL и руската "Газпром" за удължаване на "Син поток" през Турция към България, Румъния и Унгария с разклонение към Словения или Хърватия и оттам към Италия.

Имаше също идея за дублиране на маршрута на "Син поток" и капацитетът на двойното съоръжение да достигне 35 млрд. куб. м годишно. Тези проекти са ясен знак, че Кремъл не се е отказал от идеята да обвърже плътно Европа с мрежа за газови доставки и да обезсмисли икономически алтернативните трасета, като ги изпревари.

По отношение на маршрута новият проект се конкурира с "Набуко", който е от огромно значение за европейските страни с оглед намаляването на енергийната зависимост от Москва.

ЕС и Русия започнаха диалог за сигурността на доставките, енергийната ефективност, газопроводите, инвестициите и търговията на газ и петрол. Междувременно обаче Москва очевидно иска да изпревари събитията и форсира заплитането на газовата примка около Европа.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 4 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 5 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 6 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 8 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 9 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 9 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 10 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 10 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 10 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 10 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 10 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 11 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 12 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 12 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 12 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"