Бандата се сдобила с информация за лица, на чието име са издадени компенсаторни записи, но не са потърсили паричните си вземания, обясни Зоя Иванова, завеждаща отдел "Икономически престъпления" в Националната следствена служба (НСлС).
След това се изготвяла фалшива лична карта на името на собственика на компенсаторните инструменти със снимка на някой от членовете на престъпната група.
Изборът им попадал най-често на възрастни българи или на емигранти, които живеят в чужбина.
Оформянето на необходимите документи ставало чрез нотариална заверка, като пред нотариуса са били представяни фалшивите лични карти.
Следващата стъпка на заговорниците била да продадат компенсаторните записи на инвестиционен посредник, като парите от сделката били превеждани в онези банкови сметки, с които някой от бандата вече бил упълномощен да оперира, обясняват от пресцентъра на МВР.
Засега не е известно в схемата да са замесени длъжностни лица, които да са изнасяли информация кои компенсаторни инструменти са непотърсени.
Такива данни се съхраняват единствено в Централния депозитар, уточни директорът на Националната служба за борба с организираната престъпност (НСБОП) Валентин Петров.
Става дума за над 80 случая, при които са използвани такива карти за изтегляне на компенсаторни инструменти и досега документираната сума е около 10 млн., съобщи той.
Измамите са започнали през септември 2003 г.
От МВР призоваха гражданите, на чието име са издавани компенсаторни инструменти, да проверят дали с тях не се злоупотребява и ако установят нещо такова, да подадат жалба в съответното полицейско управление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!