М обилизацията срещу договора за първо назначаване: синдикатите определят вчерашния протест като по-значим от този на 28 март, пише "Монд". Нова демонстрация на сила срещу договора на улицата, допълва картината изданието и разказва, че кортежът с противниците на договора в Париж е тръгнал от Плас дьо ла Репюблик.
Както винаги има разминаване между данните на организаторите и полицията за броя на участниците в демонстрациите. Между 1 и 3 млн. души са протестирали, преброява "Фигаро". В началото на вечерта не е минало и без инциденти, посочва изданието.
На Плас д\'Итали са прехвърчали искри между силите на реда и няколко стотици младежи.
Сблъсъци е имало още в Рен и Лил, има и задържани. Паралелно, днес представители на управляващото мнозинство ще разговаря със социалните си партньори.
Доминик дьо Вилпен се е обявил за "открит диалог", за да бъдат постигнати "добри решения", цитира "Фигаро". Маневри в дясно, за да спасят това, което още може да се спаси, посочва и "Либерасион".
Председателят на ЮМП, Съюза за народно движение, Никола Саркози се е видял с премиера Дьо Вилпен и всичко е протекло много добре. За да излезе от блокадата, лидерът на депутатите от ЮМП покани на разговор синдикатите, които обаче продължават да настояват изтеглянето на предизвикалия такива вълнения договор.
"Либерасион" цитира проучване, публикувано в "Експрес", и извършено между 30 март и 1 април. Според него
мин.-председателят губи още 14 пункта и доверието в него вече е едва 28%.
Редакционният коментар на "Монд" е посветен на обявеното сливане между френската "Алкател" и американската "Лусънт". Франция прогресира, инвестира, гледа към бъдещето, почти патетичен е вестникът. Сливането ще позволи създаването на световен лидер, а френската група има повече тежест от своя партньор, защото акционерите на "Алкател" държат 60% от общия капитал.
На пръв поглед операцията е в духа на "икономическия патриотизъм", защитаван от правителството, което подкрепя френските предприятия да купуват чужди, но не толерира обратното.
"Монд" дава пример, съгласно тази логика. "Алкател" може да погълне "Лусън", но "Митал стийл" не може да погълне "Арселор". Но може би най-много се говори напоследък за това как италианската "Енел" не успя да се домогне до "Сюез", а това направи "Газ дьо Франс".
В икономическата война не можеш да си наивен, посочва изданието. Защитата на френските групи означава защита на работни места, например. Действителността е малко по-нюансирана, коментира още "Монд" и публикува интервю с Пат Русо, която ще оглави новото обединение.
Според нея "Алкател-Лусънт" няма да е френско-американска, а световна.
И се аргументира - 1/3 от бизнеса ще е съсредоточен в Европа, една трета - в Америка и една трета - в останалия свят.
"Ле-з-Еко" също отделя място на обединението в редакционния си коментар и се съгласява, че индустрия като тази на телекомите не може да бъде национална, а единствено световна, като допълва, че този път Франция не може да бъде обвинена в икономически патриотизъм.
Френският гражданин от марокански произход Закариас Мусауи може да получи смъртна присъда
заради това, че е излъгал ФБР, след като е бил арестуван три седмици преди атентатите от 11 септември 2001 година в САЩ и тези лъжи са коствали живота на 3000 души, пише френският вестник "Фигаро".
Съдът ще произнесе окончателната присъда, след като приключи вторият етап от делото, по време на който ще бъдат изслушани показания на семейства на жертви на атентатите. "Няма да ми видите кръвта!" и "Дано Бог ви прокълне!", каза 37-годишният Мусауи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!