"Фигаро" и всички други френски вестници пишат за вчерашните протести срещу договора за първоначално наемане на работа. Между 218 и 400 000 души излязоха на улицата, за да поискат премахването на договора.
Макар мобилизацията да бе по-слаба от очакваното, синдикатите, студентите и служителите се надяват акцията им да продължи.
Датските медии и публичните дебати барикадирани от карикатурите на пророка Мохамед, пише лондонският "Гардиън". Докато страната се намира в центъра на международна политическа криза, вестниците призоваха за консолидиране и подкрепа от страна на международната общност след атаките над сгради на Дания в Близкия изток.
Със САЩ начело, западният свят защитава Дания с обещания за пълна солидарност в драматичните събития, които бяха предизвикани от 12-те карикатури на пророка Мохамед, допълва изданието.
"Опасен момент" за Европа и исляма, пише "Интернешънъл хералд трибюн". Ислямските протести срещу публикациите на карикатури на пророка Мохамед в Европа се разрастват, а малко арабско движение, което действа в Белгия, Холандия и Дания, отговори с публикуване на рисунка в уебсайт, на която е изобразен Хитлер с Ане Франк в леглото, пише вестникът.
Арабската европейска лига заяви, че карикатурата цели да "използва нашето право на артистична експресия" също както направи датският вестник "Юландс-Постен", когато публикува карикатури на пророка Мохамед миналия септември, посочва "Интернешънъл хералд трибюн".
И докато светът продължава да се вълнува около карикатурите на пророка Мохамед, а покрай това и около свободата на изразяване, "Монд" избира да пише за Китай и свободата на пресата в своя редакционен коментар.
В момент когато Китай е приветстван на международни форуми и ухажван от управници и световни икономически играчи, хипнотизирани от "пазара на века", има някои новини, които бихме искали да не четем, посочва изданието.
Една от тези новини е за убит журналист. Случило се е на 2 февруари, но три месеца е агонизирал. Бесни полицаи стоят зад това.
Причина за гнева им е статия на починалия журналист. Но смъртта му разкрива тревожна ситуация, продължава "Монд". Пресата, но зад нея и ембриона на гражданското общество - адвокати, активисти, неправителствени организации - са жертва, от около година, на репресивно отношение от страна на режима в Пекин.
Китайската преса изживява мрачни часове, смята "Монд". Новото поколение журналисти е в шок, заключава изданието. Но Западът мълчи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!