А кцентът в европейския печат е поставен върху отказа на британския премиер Тони Блеър да отстъпи по въпроса за британската бюджетна компенсация и върху не по-малко непреклонната позиция на френския президент Жак Ширак по въпроса за френските селскостопански субсидии.
Водещото заглавие на "Фигаро" над голяма снимка на двамата политици е "Европейската конституция: Блеър иска почивка".
Вестникът отбелязва, че двамата имат разногласия по два въпроса - британската компенсация от ЕС и това дали ратификацията на европейската конституция трябва да продължи след като договорът беше отхвърлен от Франция и Холандия.
"Фигаро" пише, че заложник на тези технически противоречия е бъдещето на европейския проект.
"Монд" смята, че изолираният Блеър поставя под съмнение Общата селскостопанска политика. Вестникът е сигурен, че при разговорите им на четири очи френският президент е уверил Блеър, че евентуалният компромис за британската компенсация няма да е за сметка на френските селяни.
Според германския "Велт" изгледите за постигане на споразумение за бюджета на ЕС по време на предстоящата среща на върха, стават все по-далечни, след като двамата лидери са отказали да отстъпят от първоначалните си позиции.
Изданието иронично добавя, че политическите резултати от срещите на европейските лидери са обратнопропорционални на активността им. Вестникът се аргументира с това, че по време на срещата Блеър - Шрьодер в понеделник, последният е декларирал, че Германия очаква всички партньори да се откажат от националния егоизъм.
Според излизащия на шведски финландски всекидевник "Хелсинки Хуфвудщадсбладет", предстоящата среща на върха ще е "класическа", като тези в Берлин през 1999 година и в Ница през 2000.
Вестникът смята, че ще има напредък по конституцията, тъй като след отхвърлянето й във Франция и Холандия, европейските лидери трябва да демонстрират способност да действат.
Финландия е нетен вносител в европейския бюджет, но не премина на страната на шестте държави, които настояват за вноски от 1% в съюзния бюджет, вместо предлаганите от ЕК 1.24%.
Хърватските и босненските издания размишляват какво предстои за техните държави на фона на кризата в ЕС.
Хърватският "Вйесник" смята, че зает с множеството си вътрешни проблеми, съюзът в момента не може да мисли за ново разширяване. Според изданието ЕС се нуждае от почивка, а изтеклата информация, че в общата декларация в края на срещата на върха няма да се споменава думата "разширяване", вестникът тълкува като сигнал, че ЕС е останал без дъх и с недостатъчно въздух за себе си, камо ли пък за преговори за нови членки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!