Б ългарските власти са приели 17 072 молби за закрила от чужденци през последните 17 г., съобщиха от социологическата агенция АФИС.
Молбите до българските правителства през годините са от граждани от 85 страни по света. От тях истински статут на бежанци са получили 1449 души. Хуманитарен статут пък са получили 4085 души.
През 2008 г. молби за предоставяне на статут на бежанец са поискали 719 души от 40 страни. От тях реална закрила са получили 266 души, а едва 24 души са получили статут по Женевската конвенция. Между тези хора има доста деца, сочи изследването на социологическата агенция, поръчано от Държавната агенция за бежанците към Министерски съвет.
Напоследък идват много хора, най-често от Ирак където в момента е опасно. Най-голяма е групата на афганистанците, сочат данните на АФИС. На следващо място са гражданите от страните от Близкия изток, Иран и Турция. Увеличава се и броят на кандидатите от африканските страни.
Повечето от участниците в изследването трудно отличават бежанците от имигрантите. В съзнанието на хората съществува мнението, че бежанците са някакъв вид имигранти, които създават проблеми, каза ръководителят на агенцията Юрий Асланов.
Хората смятат, че бежанците са необразовани и с лоша хигиена. В редки случаи, българите бъркат бежанците и с хора, които се стремят само към българско гражданство, сочат още изводите от социологическото изследване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!