0

С лед дългото търсене на най-добрата оферта, вероятно мнозина вече са проучили голяма част от спецификите на кредитните карти. Други пък тепърва се сблъскват с тях. Като част от поредицата (можете да я намерите на www.moitepari.bg), в която "Моите пари" прави опит да внесе яснота по особеностите на тези платежни инструменти. Такава особеност е и проблемът с погасяването на задълженията.

Погасяване на задължения

Всеки решил да се сдобие с кредитна карта трябва да бъде наясно как ще погасява задълженията си. Това основно зависи от вида на кредитната карта, но и от превидения в договора начин за изплащане на кредита.

Така например при "Charge" кредитните карти, картодържателите следва в рамките на гратисния период да върнат пълния размер на натрупаното задължение.

При револвиращите карти обаче картодържателите внасят Минимална Погасителна Вноска (МПВ), обикновено около 5%. Ако искат разбира се, може да погасяват по-големи суми, но това е въпрос на личен избор и възможности.

Минималната погасителна вноска обикновено се изразява като процент, който трябва да се погасява ежемесечно. Тук има възможност за избор. Например, картодържателят може да предпочете погасяване на МПВ като процент от отпуснатия кредитен лимит или като процент от формираните по картата задължения плюс лихвите, таксите и комисионите. Ако издателят на картата предоставя такъв избор, то той обикновено се прави, когато се договаря начинът на плащане на МПВ.

Например, по кредитната карта е отпуснат лимит 1000 лв. При погасяване на МПВ в размер 5% от кредитния лимит, ще трябва да се внесат 50 лв. Има една особеност - тези минимум 50 лв. се дължат при изхарчени над 50 лв. от лимита. Когато разходът е по-малък, например 20 лв., дължимата сума ще бъде 20 лв. плюс дължимите такси и комисиони.

При вариантът, когато МПВ е 5% от задълженията плюс лихвите, таксите и комисионите сумата ще е различна. Каква точно, зависи не само от размера на изхарченото, но и от размера на начислените лихва, такси, от това дали транзакциите са били на ПОС (при покупки) или АТМ (теглене на суми в брой) и не на последно място от договорения, ако е предвидена възможност за такъв, гратисен период по картата.

В предходни публикации на "Моите пари" стана дума за гратисния период по кредитните карти. Както бяхме обещали, ще се спрем по-подробно на тях.

Гратисен период

Гратисният период по кредитната карта е период от време, през който картодържателят, заплащайки натрупаните задължения, е освободен от лихва върху тях. За повечето от кредитните карти, издавани в страната, гратисният период е 45 дни, срещат се и случаи, в които, обаче, такъв не се допуска или пък е 30, 40 или 55-60 дни. Този срок се определя изрично в договора за издаване на картата.

Тук също има редица особености, повечето от тях свързани с видовете транзакции и изчисляването на баланса по сметката (счетоводно приключване на отчетния период).

Така например, притежателите на "Charge" кредитни карти ползват в повечето случаи гратисен период до 40 дни, в рамките на които трябва да погасят задълженията си. В противен случай, след изтичането на този период, картата ще бъде блокирана и ще бъде начислена наказателна лихва.
Не така стоят нещата при револвиращите карти.

В по-голямата част от случаите гратисният период важи за разходи направени при покупки (плащания на ПОС) и върху тях няма да се начисли лихва. За сметка на това сумите, теглени в брой, ще се олихвяват от деня на възникване на задължението.

Ако обаче гратисният период важи и при покупки, и при теглене на суми в брой, тогава всички задължения, погасени в този срок, ще могат да се покрият без лихви.

Понякога, за да бъде ползван гратисен период, картодържателят трябва да е погасил всичките си стари задължения.

Друг съществен момент, който трябва да се уточни при подписването на договора, е размерът на погасяваните суми, при които се ползва гратисен период.

Това означава, че трябва да се изясни дали ако се погаси МПВ, на тази сума няма да бъде начислена лихва, или трябва да се погаси пълният размер на задължението, за да няма такава.

Издателят може да определи, че гратисен период се ползва само ако се погаси пълният размер на натрупания дълг. Това означава, че ако картодържателят реши да внесе МПВ, лихва ще се дължи върху цялата похарчена сума.

В тази ситуация самата МПВ ще бъде процент от изразходваната сума с начислената лихва и таксите. Но в случаите, в които е разрешен гратисен период при заплащане на МПВ, лихва ще се начисли върху останалата (след внесената МПВ сума), а върху самата МПВ лихва няма да има.

Важна подробност относно гратисните периоди по картите е свързан със счетоводното приключване на отчетния период. Счетоводното приключване е обикновено 30-ото число на месеца. След като този срок изтече, се прави баланс на задълженията и на картодържателя се издава извлечение за натрупаните задължения и дължимите суми.

В остатъка от гратисния период, трябва да се погасят задълженията (частично или напълно, според условията на договора) и в зависимост от договорките биха могли да бъдат безлихвени.

Например, картодържателят ползва гратисен период до 45 дни, и в условията по картата е предвидено от 1-во до 30-о число на текущия месец (напр. март) плюс до 15-о число на следащия месец (следващ отчетния, т.е. април), като е уточнено че гратисния период важи само при покупки.

Това означава, че ако е направена покупка на 1 март и ако сумата бъде погасена до 15 април, няма да й бъде начислена лихва.

Но ако бъде направена покупка на 20 март, картодържателят трябва да заплати задължението си отново до 15 април. Т.е. картодържателят ползва период от време, през който на разходите няма да бъде начислена лихва, ако се погасят до 15 април.

В този случай при теглене на суми в брой, лихва ще бъде начислена от деня в който е извършена транзакцията. Така, когато картодържателят погасява задълженията си ще плати МПВ, формирана по следния начин: сумите теглени в брой (с лихва) + похарчени за покупки (без да им бъде начислена лихва) + таксите и комисионите, натрупани при извършване на транзакциите.

Но ако гратисният период важи и за покупки, и за теглене на суми в брой, то тогава, за да няма лихва, дължимата погасителна вноска ще трябва да се погаси в рамките на 15-те дни, следващи отчетния период. Тази сума ще бъде изчислена като процент от общата сума, с включените такси и комисиони (върху която няма да бъде начислена лихва).

С казаното до тук се надяваме, че сме допълнили диапазона от необходимите параметри, които трябва да се знаят преди да бъде подписан договор за кредитна карта и да сме улеснили избора на такава. Все пак не е никак маловажно да бъдем достатъчно информирани и запознати с особеностите на кредитната карта, която се още е новост за нашият пазар.

Както винаги, така и сега, "Моите пари" препоръчва да проучите пазара и добре да се запознаете с условията на договора, преди да го подпишете.

Ако все пак сте решили да се възползвате от предложенията и да притежавате кредитна карта, можете да посетите www.moitepari.bg и да получите подробна информация за над 250 кредитни карти. Имате и възможност да кандидатствате онлайн за избраната кредитна карта.



 

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 5 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 6 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 8 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 9 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 10 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 11 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 11 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 11 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 12 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 12 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 12 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 13 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 13 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 13 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 14 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"