Виолин Такев
Отдавнашна моя мечта е да имам Интернет навсякъде, където отида. Тоест, независимо дали съм в София, на море или на хижа в Рила. Или пък да си пиша новини за PCWorld.bg под някоя елхичка на Витоша. До скоро обаче това беше скъпо удоволствие.
Разбира се, мобилен Интернет се предлага у нас от много години – отначало през CSD, после през GPRS, а в последните години и скоростният UMTS/HSDPA. Мобилните оператори обаче не са много склонни да ни предложат евтин Интернет, тъй като основната им печалба идва от гласовите разговори и SMS. Ако предложат евтин Интернет всеки ще се изхитри да използва Skype или друг VoIP софтуер през компютър или смартфон и обикновените телефонни разговори ще намалеят. Така че това си е в реда на нещата, те затова са ги направили тези фирми – да изкарват пари.
Независимо от всичко, в последно време се забелязва леко раздвижване на пазара на мобилния Интернет. Оживлението е породено не само от засилената конкуренция между операторите, а и от ставащите все по-популярни мобилни компютри (лаптопи, нетбуци), продажбите на които вече надхвърлиха тези на стационарните РС. Разбира се, мобилният Интернет все още се предлага на трафик – 2, 4, 5 и т.н. гигабайта на месец, а цената от 60-100 лв падна до по-приемливата 20-60 лв в зависимост от обема трафик. Спаднаха и цените на модемите, осигуряващи достъп до Интернет и вече има оператор, който се престраши да ги предлага даже безплатно.
До колко е изгоден Интернетът на трафик? Ако сте свикнали да сваляте непрекъснато филми и да гледате клипове в Интернет, това тарифиране е абсолютно неизгодно за вас – трафикът ви ще свърши за ден-два (два-три филма). Но ако само търсите информация в Интернет и изобщо работите с компютъра си (като мен), 4 GB на месец са ви напълно достатъчни.
В този обзор ще разгледам предложенията на компаниите, които предлагат мобилен Интернет на територията на цялата страна. По този начин ще се ограничим само до мобилните оператори М-тел, Globul и vivatel, тъй като Wi-Max операторите независимо от обещанията си все още нямат цялостно покритие в България. Друг е въпросът, че мобилните оператори предлагат високоскоростен Интернет (UMTS/HSDPA) само в големите градове и по Черноморието, а в малките населени места мрежите достигат най-много до EDGE. Но все пак и там има Интернет и с него може да се свърши някаква работа или да се убие време – по-добре малко, отколкото хич.
И така, имате лаптоп, искате мобилен Интернет. Да видим какво се предлага по магазините.
М-тел
М-тел предлага различни HSDPA модеми за достъп до Интернет – голяма гама USB-стикчета, поддържащи скорости от 3,6 и 7,2 Mbit/s, както и карти за PCMCIA и ExpressCard слот. Цените им варират между 39 и 99,50 лева, като се предлагат заедно с някой от стандартните пакети за данни. За да се възползвате от предложението трябва да сключите договор за една или две години.
Компанията предлага четири тарифни плана за данни M-Tel Surf с цени от 20 до 60 лв и трафик между 512 МВ и 10 GB. Таксуването е на 1 КВ, а цената след изчерпване на лимитирания трафик е 0.25лв/мегабайт за плана M-Tel Surf START и 10 стотинки/МВ за останалите.
Всъщност, не е задължително да използвате отделен модем за достъп до Интернет. Ако имате предплатена карта Prima, можете да използвате и телефона си като модем или директно от него да ровите в Интернет. За Prima абонатите М-тел предлага два пакета за данни:
Free Surf 25 – 25 МВ с цена 9,90 лв
Free Surf 250 – 250 МВ с цена 24,50 лв.
Таксуването е на 20 КВ, а след изчерпване на предплатения трафик цената става 2,56 лв на мегабайт, тоест, стандартната такса.
И накрая, ако все пак нямате още лаптоп, М-тел предлага нетбуците Asus Eee PC, HP 2133 и MSI Wind, както и „нормални“ лаптопи на Toshiba, Apple, Acer и Dell. Цените им варират между 60 и 120 лв на месец при сключване на двугодишен договор. Комплектът на лаптопа включва USB модем за достъп до Интернет и 2 GB безплатен трафик на месец.
Globul
“Ледът се пропуква, дами и господа“, както казва Остап Бендер. Изненадващо и без да каже нито дума в публичното пространство Globul започна да предлага в своите магазини и в магазините на Germanos безплатни модеми за достъп до Интернет.
Компанията предлага пет различни пакети за данни и три модема – два USB и един за ExpressCard слот.
На сайта на компанията ще прочетете, че безжичните устройства се предлагат безплатно само с пакета GoWeb 12000, но истината е, че модемите вече са безплатни при подписване на 1 или 2 годишен договор за пакетите GoWeb 4000 (36 лв, 4000 GB на месец) и GoWeb 12000 (60 лв, 12 GB на месец). Цената след изразходване на предплатения трафик е 10 стотинки на мегабайт.
Ако все пак решите да ползвате Интернет през телефона си, без да сте си избрали някой от дата-пакетите, това ще ви струва 2,40 лв на мегабайт (през GPRS и 3G) или 6 стотинки на минута през CSD.
Globul предлага и лаптоп ACER 5315 за 699 лв, към който в комплекта влиза безплатно безжично устройство. Ето и цените за трафика:
vivatel
За мобилен достъп до Интернет мобилният оператор vivatel предлага чети устройства – три с USB интерфейс и едно с ExpressCard.
Цените им варират между 49 и 149 лв в зависимост от модела и периода на сключения договор. Можете да се запознаете с тях на този адрес. С тях вървят и два пакета за данни vivatel Traffic – за 5 и 15 гигабайта на месец при цени съответно от 18 лв (след третия месец 36 лв) и 59,90 лв.
Тарифирането е на 1 КВ. След изчерпване на безплатните мегабайти, цената е 10 стотинки на мегабайт.
Пакети за мобилен Интернет могат бъдат добавени и към всеки нов или съществуващ абонаментен план, с изключение на vivatel Traffic.
Ако ползвате достъп до Интернет през телефона си, без да сте се абонирали за някой от пакетите за данни, цената е 1,80 лв за мегабайт (GPRS, UMTS) или 6 ст./минута (CSD).
В заключение ще кажа само, че към момента на написване на тази статия, от М-тел обявиха, че в най-скоро време ще дадат адекватен отговор на предложението на Globul за мобилен Интернет. Със сигурност и vivatel няма да остане по-назад. В края на краищата, идва Коледа все пак...
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!