Ф ренският министър на външните работи Бернар Кушнер заяви, че ставаме свидетели на криза в американската доминация, особено в Близкия изток, която ще продължи и при следващия президент на САЩ.
От моя гледна точка тя ще бъде по-трайна, отколкото се смята, отбеляза Кушнер в речта си, с която закри председателстваната от него годишна конференция на френските посланици.
Кушнер посочи, че има риск политиката на САЩ в Близкия изток да получи полагащото й се признание едва след известно време. Франция не бива да гледа на тази криза като на възможност и може да извлече полза само ако върви рамо до рамо със САЩ, на чието отваряне ставаме свидетели - в Близкия изток и на други места, подчерта той.
Лекар по професия и привърженик на правото на хуманитарна намеса, френският дипломат №1 заяви, че само ефективността има значение, когато става въпрос за защита на човешките права, а тя изисква реториката да варира според конкретната ситуация и държава.
Трябва да изглеждаме като съветници, като приятели, а не като империалисти, аргументира се той.
Мнозинството от американците смятат, че войната в Ирак не е загубена, показва ново проучване на общественото мнение, цитирано от Франс прес. На това мнение са 54% от участниците в допитването на информационната агенция ЮПИ и института "Зогби". 34% от анкетираните не вярват в победата.
Според 49% от американците изпращането през тази година в Ирак на 30 хил. допълнителни войници не е дало резултати, докато 45% смятат, че тази стратегия е ефективна.
Цели 80% от анкетираните са на мнение, че администрацията на президента Буш не е планирала добре периода след свалянето от власт на режима на Саддам Хюсеин. Според 72% окупацията не е ръководена ефективно.
60% от американците са загубили доверие в своя президент от началото на войната, 73% - в Конгреса, а 63% - в разузнавателните служби. И докато процентът на американците, които смятат, че Буш се справя добре в Ирак леко се е увеличил в сравнение с юли - от 24 на 27, то едва 3% одобряват действията на контролирания от демократите законодателен орган.
Според американците кандидатите за номинацията на републиканците за предстоящите догодина президентски избори са по-способни да управляват успешно конфликта в Ирак.
14% от анкетираните имат доверие в Рудолф Джулиани, 11% - във Фред Томпсън, който не е обявил официално кандидатурата си. Следват фаворитите за номинацията на Демократическата партия - Хилъри Клинтън с 10% и Барак Обама с 9%.
Междувременно близо 4000 предполагаеми случая на холера бяха регистрирани в Северен Ирак, а осем души са починали досега от болестта, съобщи министърът на отбраната на иракски Кюрдистан Зайрян Осман, цитиран от Ройтерс.
В Кюрдистан може да се стигне до здравна катастрофа, ако други държави и Световната здравна организация (СЗО) не предложат незабавно помощ, предупреди той.
По думите му властите в полуавтономния регион са въвели извънредно положение, за да се попречи на разпространението на болестта. Епидемията може да се прехвърли в други северни провинции и дори в Багдад, подчерта министърът.
В Женева представители на Световната здравна организация заявиха, че има данни за две огнища на холера - едното в кюрдската провинция Сулеймания, а другото - в Киркук.
Според представители на здравните власти източникът на заразата в Сулеймания явно е замърсена вода, която жителите били принудени да използват заради недостига на питейна.
В Киркук пробити тръби на водопровода са довели до заразяване чрез канални води.
Зайрян Осман съобщи, че в Сулеймания има 2000 предполагаеми случаи на холера, а в Киркук - 1924. Общо в двете провинции има 82 потвърдени случая на болни, като досега в Сулеймания са починали седем души, а в Киркук - един.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!