Б ългария остава сред все по-намаляващия брой големи длъжници на Международния валутен фонд (МВФ), сочи последният преглед на финансовата позиция на институцията за 2007 г.
Документът показва още и че загубите на фонда поради намалени приходи ще са по-големи от предвидените 90 млн. долара и ще стигнат близо 105 млн., информира радио "Дойче веле".
Една от главните причини за това са ранните изплащания на дългове към фонда, които намаляват дължимия кредит и могат да увеличат бремето върху оставащите длъжници.
Тенденцията към загуби за МВФ се засили рязко през последните години, след като няколко големи длъжници изплатиха предсрочно дълговете си и финансовата институция изгуби лихвите, които би получила при по-дългосрочните плащания.
Освен това фондът търпи загуби и поради намалелия брой на новите клиенти, както и поради нарастването на броя на частни източници на финансиране за появяващите се пазари.
Световната финансова стабилност означава, че по-малък брой държави се нуждаят от кредитиране от фонда.
През последната финансова година няколко големи длъжници като Индонезия, Сърбия и Уругвай изплатиха рано дълговете си и с това фондът изгуби лихвите върху близо 10 млрд. долара.
В края на 2006 г., Филипините също предупредиха, че ще изплатят рано дълга си от 220 млн. долара. Общото намаляване на търсенето на услугите на фонда е намалило използваното кредитиране от 26 млрд. долара на 19 млрд. долара.
Освен България, други големи длъжници на МВФ са Украйна, Пакистан, Конго, Доминиканската република и Ирак, а най-голям е дългът на Турция.
Анкара дължи 357 млн. долара. През тази година тя ще трябва да изплати близо 134 млн. долара, а през следващата - 127,5 млн.
Опасността за държавите длъжници във влошената ситуация на фонда е, че по силата на механизъм за споделяне на бремето вноските на длъжниците могат рязко да се увеличат, за да компенсират загубите на МВФ.
Доскоро предвижданията бяха за голямо увеличаване на бремето върху длъжниците. Според тях като най-голям длъжник Турция е трябвало да плати 17 млн. долара вноски в специална сметка на фонда, но в новата ситуация вноските й биха били 26 млн. долара.
При последното си заседание Бордът на директорите на МВФ обаче реши да се откаже от допълнителните вноски на държавите длъжници и кредитори в специалната предпазна сметка, опитвайки по този начин да намали негативния ефект от намалелите си доходи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!