З а първото тримесечие има свръхоспитализация - 6% от населението в България е минало през болничната помощ.
Това съобщи д-р Румяна Тодорова, директор на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Много сме притеснени, защото за месец има преразход по клинични пътеки с повече от 10 млн. лева, което означава, че ако върви така за последните два месеца на годината няма да могат да бъдат изплащани клиничните пътеки за болнична помощ.
Най-големият преразход е по клинични пътеки за гастроентерология, по пулмология и ревматология.
Най-големи разходи правят малките многопрофилни болници в страната. Първенец е болницата в Тутракан, както и всички в Софийска област, сочат данните, които са получени в НЗОК, уточни д-р Тодорова.
След по-щателната проверка, която ще отчетем със софтуера за болнична болнична помощ, може би ще намалеят с 2-3 млн., но това няма да промени изключително тревожната тенденция, отбелязва шефката на касата.
В най-натовареното тримесечие за 2006 г. НЗОК отчете 4% от населението да е минало през болнични заведения. И тогава имаше някакъв преразход, но не толкова фрапантен, категорична е Тодорав.
Днес тя е свикала спешно 28-те директори на РЗОК, за да преценят ситуацията. Всеки един директор е съобщил тревожни примери, които определено застрашават системата.
Един от тежките случаи за нарушение е в Онкодиспансера в Шумен - от тази година процедурата по химиотерапия се поема по клинична пътека от касата, а медикаментите се осигуряват от Министерството на здравеопазването.
В Шумен е отчетена процедурата, без да са отчетени медикаментите и консумативите, необходими за химиотерапия. Подобни случаи са констатирани и в Онкодиспансера в Благоевград.
Болничните заведения разчитат на оборот, а не на излекуване на пациентите, подчерта д-р Тодорова.
В болницата в Тутракан са отчетени 46 пациенти във вътрешното отделение, преминали за един и същ период, като разполагат с 30 болнични легла. Главният лекар е отчел пациент, лежал на леглото в неговия кабинет, съобщи тя.
Един от най-драстичните примери е в Университетска болница ?Царица Йоанна?, където за по-малко от месец отчитат един и същи пациент преминал през клинична пътека за инсулт, изписан и след няколко дни отново влиза в болницата с епилептични припадъци.
Този случай за лечение на един същи човек по различни клинични пътеки в една и съща специалност е често явление, уточниха от касата. А в рамките на една клинична пътека могат да се извършват процедури по лечение точно на съпътстващи заболявания.
Още от утре от касата започват масиран контрол в болничните заведения за преразхода по клинични пътеки, каза Тодорова.
Изпълнителното ръководство събира всички национални консултанти и председатели на научни медицински дружества, за да обсъдят алгоритмите на клиничните пътеки.
Д-р Тодорова предполага, че ако така вървят нещата, ще се наложи да бъдат намалени цени на клинични пътеки.
Днес директорите на РЗОК са изпратили официално писмо до председателя на Комисията по здравеопазване в Народното събрание доц. Борислав Китов с молба за извънредно заседание на комисията за обсъждане на проблема със сериозния преразход в болничната помощ.
Другата седмица предстои и среща с директорите на големите университетски болници, с асоциацията на работодателите на лечебните заведения и министър Гайдарски, за да може и държавата спешно да вземе отношение по изключително тревожния въпрос, защото се очертава за годината над 75 млн. лева преразход само по клинични пътеки.