Резултатите показват, че в осем от тези държави мнозинството анкетирани желаят победа на Джон Кери на президентските избори.
Във Великобритания 50% от запитаните биха гласували за Кери, а само 22% - за Буш.
Най-високо е неодобрението към Буш във Франция (72%), следвана от Южна Корея (68%).
В пет страни (Франция, Япония, Канада, Испания и Южна Корея) над 50% от запитаните посочват, че мнанието им за САЩ се е влошило през последните три години, а във Великобритания този процент е 45.
В редакционен коментар на "Гардиън" се казва, че ако на 2 ноември трябваше да гласува светът, резултатът не би предизвиквал съмнения.
Важно е какво мислят другите, но само американците могат да избират своя лидер, заключава вестникът.
Много европейски вестници също пишат за изборите в САЩ, но темата е третият тв диспут между Буш и Кери, като преобладава мнението, че кандидатът на демократите е победител по точки.
Според германския "Зюддойче цайтунг" макар третите дебати да са били най-доброто представяне на президента Буш, сенатор Кери се е очертал като кандидата, вдъхващ повече доверие.
Причината е, че дебатът е бил съсредоточен върху проблеми като работните места и дефицита, в които Джон Кери е смятан за по-компетентния, посочва вестникът.
Според австрийския "Дер Щандард" е трудно да се каже кой е победил в сряда, но без съмнение Джон Кери е показал, че е подходящ да заеме президентския пост.
След непрекъснатите нападки по адрес на характера му това силно представяне изтласка на заден план опасенията, че Кери никога няма да стане идол на публиката, пише изданието.
Изборът пред американците е много ясен, защото между двамата кандидати няма почти нищо общо - те са на диаметрално противоположни позиции по въпроси като данъците, здравеопазването или имиграцията, смята вестникът.
Френският "Монд" също смята, че пред американците едва ли скоро е имало толкова ясен, но и толкова важен избор.
Въпреки опасенията на мнозина и трите тв диспута бяха на равнище и допринесоха много за осъзнаване на разликите между двамата, смята изданието.
Според "Монд" в крайна сметка в сряда Кери се е представил като избираем кандидат тъкмо в областта, където първоначално е имал най-много проблеми - борбата срещу тероризма.
Демократът успя да убеди мнозина американци, че сегашният президент е лъгал за войната и не е планирал следвоенния период, е мнението на френския вестник.
Словашкият "Правда" не е убеден, че някой от двамата е победил на последния диспут, но все пак прави уговорката, че сенаторът Кери е успял да представи подобрен имидж, докато президентът Буш "отчаяно се стремеше да се усмихва и да изглежда оптимист".
Според изданието три седмици преди изборите двамата имат еднакви шансове за победа.
Третият диспут е завършил точно като първия - без нокаут, но с предимство по точки за кандидата на демократите, е мнението на швейцарския "Льо Тан".
Вестникът изтъква, че въпреки осезаемия растеж в икономиката през последните няколко месеца президентът завършва мандата си с негативен баланс на заетостта и със значително увеличен дефицит.
Друго швейцарско издание - "Трибюн дьо Женев", е на мнение, че като цяло Кери е извлякъл от трите диспута несъмнено повече полза, отколкото Буш.
"Преди няколко седмици сенаторът бе смятан за бита карта, а сега е рамо до рамо с президента. Буш не успя да постигне 50-процентно одобрение за първия си мандат и сега задачата на Кери не изглежда неизпълнима", смята вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!