К ак може да се подобри сигурността по пътищата? В Европа вярват, че най-важна е превенцията сред младите и децата.
При пътни злополуки в Литва всяка година умира около 800 души. Тази цифра е огромна за страна с население 3,5 млн. души. Всъщност Литва държи тъжното първо място по смъртност по пътищата в Европа.
От 11 години едно училище се опитва да промени тенденцията. Това е училището за безопасност на движението.
Учениците учат на теория и практика как трябва да се държат, когато са пешеходци или пък когато се придвижват на колело.
Всеки един час по безопасност на движението - дори когато учениците са най-малките, започва със
смразяващи данни за смъртността по пътищата
Освен споменатите 800 загинали, 4 хил. са ранените всяка година.
Може би е парадоксално, че в Литва, за разлика от съседите Полша и Латвия, пътищата са широки и ремонтирани. Защо обаче те са толкова опасни?
Шофьорските грешки са в основата, обяснява Лайма, директор на училището. Според нея няма култура за сигурност по пътищата.
В Литва водачите правят всичко възможно, за да не спрат на пешеходна пътека. Не гледат светофара или хората, които преминават.
Най-големият фактор за инцидентите е алкохолът. Говори се за намаляване на допустимата граница на алкохол в кръвта на шофьорите, която в момента е 0,4 промила.
"Друга причина за катастрофите са остарелите автомобили. Преди бяха старите лади, а сега по улиците се движат по-бързи коли", казва Лайма.
Вилма, която е преподавател в същото училище, споделя, че всяка сутрин вижда една и съща тъжна картина - родители, водещи децата си на училище изчакват непрестанната върволица от автомобили да се изреди, за да могат да прекосят платното пред учебното заведение.
Въпросът е как преминават самите деца, които доста често ходят сами на училище.
Специалното училище за безопасност на движението отчита добри резултати. Учениците са започнали да учат своите родители.
Все повече стават тези, които слагат предпазния колан, когато са в автомобила, или които поставят малките си деца в специалните столчета за кола.
Превенцията за безопасност по пътищата включва
информирането на най-младите за вредите от алкохола
В Холандия са измислили малко необичаен начин да докажат това на младежите. На младите се предоставя възможността да тестват как шофират преди и след употреба на алкохол.
Предлага им се бира или водка с портокалов сок, любимите питиета на младежите между 16 и 24-годишна възраст. След изпиването на определено количество показателите са между 0,8 и 1 промил алкохол в кръвта.
След употребата на алкохол младежите тръгват трудно, не спазват ограниченията на скоростта и извършват още редица опасни нарушения.
Резултатите на това еднодневно училище са прекрасни.
Отчетени са седем пъти по-малко катастрофи, дължащи се на алкохола, сред младите от тази възрастова група. Недостатъкът на инициативата е, че не обхваща цялата страна, а само една провинция.
У нас в последно време войната по пътищата взема все повече жертви и конкурира военните конфликти.
Най-застрашени са децата. Анализът на катастрофите, при които загиват деца и ученици, показва, че злополуките стават при пресичане на улични пресечки между кръстовищата, в районите на спирките на градския транспорт и при пресичане на пешеходните пътеки.
Всяко второ дете, загинало като пешеходец, е блъснато от лек автомобил и почти всеки път причината е била висока скорост.
За миналите пет години 2699 са загиналите деца пешеходци. Шофьорите се оправдават с липсата на добра маркировка навсякъде, износена сигнализация, дупките по улиците.
Но е факт, че
по улиците цари истински хаос
Всеки се надпреварва с всеки. Малцина спазват правилата дори на пешеходните пътеки.
Много често въпросът е кой ще мине първи - пешеходецът или автомобилът?
Акцията, в която се включиха много медии, за спиране на войната по пътищата не доведе до особени резултати, защото броят на убити и ранени се увеличава, коментира вътрешният министър.
Той прогнозира, че до края на годината загиналите ще бъдат над 1000.
Събития, които са насочени към превенция на пътния травматизъм, в частност детския, се организират обикновено през май, националния месец за безопасност на движението по пътищата.
Тазгодишната кампания се проведе под мотото: "Послания в цветове - с европейска култура по пътищата". Резултат от кампанията е гигантски транспарант дълъг 1008 метра, нарисуван от деца от цялата страна.
В рамките на инициативите в различните градове се провеждат викторини за проверка на знанията за правилата на движение, децата попълват и листовки.
От тази година работи програма за провеждане на различни инициативи, одобрена от вътрешния и просветния министър.
Има идея министърът на образованието да предприеме действия по обособяване на
отделен учебен предмет
по безопасност на движението за учениците от I до VIII клас, по примера на часовете, каквито имаше в миналото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!