Е х, веднъж да влезем в Европейския съюз и тези да ни се махнат от главата, а пък те на Запад знаят как да се оправят с тях - думите произнася мъж на средна възраст, наблюдавайки поредното показно убийство в София.
Подобно на него много българи разчитат на "магическата" дата 1 януари 2007 г., за да започнат да ходят по-спокойно по улиците. Събитията с криминален сюжет от изминалата 2006 г. с нищо обаче не обещават, че техните мечти за спокоен живот ще се сбъднат скоро. Гледките на добре облечени мъже, разстреляни в луксозните си джипове, неоткриваеми свидетели, липса на осъдени отново водеха криминалните новини.
И Доктора също
Спазвайки традицията всяка по-важна за членството ни в ЕС дата да се предшества от престрелка по столичните улици, черната хроника за 2006 г. започна със знаковото убийство на Иван Тодоров-Доктора. Докато следователи проверяваха братята Красимир и Николай Маринови, известни като Маргините, за подготовката за неговото покушение, соченият в медиите и в полицейските хроники за контрабандист беше разстрелян показно.
Това беше второто покушение срещу Доктора, което се оказа фатално за него. Три години по-рано Иван Тодоров оцеля при атентат, когато през пролетта на 2003 г. бронираният му "Мерцедес" бе взривен, докато се движеше по бул. "Цариградско шосе" в София.
Всъщност Тодоров можеше да поживее още, ако беше влязла в сила 5-годишната присъда срещу него за отвличането на бизнесмен. Решението на съда да върне за преразглеждане делото даде възможност на убийците да накарат Доктора да замълчи завинаги. Той се разследваше за контрабанда, около името му битуваха информации за връзки с бившите спецслужби и действащи политици.
Докато 2005 г. можеше да се определи по-скоро като годината на знаковите показни убийства в България, то след покушението срещу Доктора се създаде впечатлението, че по улиците се гърмят предимно дребни риби и ситуацията вече не е толкова тежка. Така поне се опита да го покаже МВР.
Нееднократно ръководството на вътрешното министерство отчете, че убийствата намаляват. Поради постоянно менящите се данни годишният отчет вече може да се обобщи така - разбити са стотици организирани престъпни групи, умишлените убийства са намалели значително, образувани са стотици дознания срещу лидери и участници в организирани престъпни групи и мрежи. Предотвратени са щети на икономиката за милиони левове. Детайлите обаче липсват.
Така месец преди членството в ЕС се стигна до убийствено разпределяне на наркопазара в столицата. Улиците на София бяха избрани за саморазправа между Димитър Вучев-Демби и сочения за негов враг Радослав Велков-Темерута. Първият оцеля след атентат на бул. "Симеоновско шосе". Темерута обаче беше прострелян тежко в главата часове по-късно.
По този начин организираната престъпност отново напомни, че постепенно България се превръща в един от основните пътища за трафик на наркотици от Латинска Америка и Азия към Европа, а за организираната престъпност е важно кой ще контролира и гарантира сигурността на доставките.
Дни след убийствата италианската "Антимафия" удари международна престъпна организация за трафик на хероин с участието на българи в над 30 страни. Българи се включиха и в организацията на кокаиновия трафик към бреговете на Испания. Осезаемо през тази година намаляха разкритите лаборатории за производство на синтетични наркотици, макар че България продължи да стои на пътя на амфетамините към Азия.
МВР мълчи
И през 2006 г. вътрешното министерство не наруши традицията да засекретява информацията около убийствата. При последната по-сериозна престрелка само неофициално се поясняваше от запознат източник, че става дума за нарковойни и че убитият е близък до разстреляния по-рано Бай Миле от бившата СИК.
В същия стил ведомството на Румен Петков мълча три дни, преди да спомене за смъртта на Божидар Дойчев - началник на архива в Националната разузнавателна служба (НРС). Той беше открит с прострелна рана в главата в кабинета си в НРС. И до този момент никой не е обяснил дългото мълчание по случая и докога щеше да продължи, ако базираният в Лондон сайт kafene.net не беше съобщил за убийството неофициално.
Кървавите гледки, сините лампи и мълчанието на МВР е нещото, което и българите, и Европейската комисия се надяват да спре след влизането ни в Европейския съюз. Засега екипът на Румен Петков дава единствено индикации, че се опитва да промени обяснението за кървавите престрелки по улиците на големите градове.
От МВР започнаха да представят убийствата като отделни криминални случаи, а не както досега - като разправа между криминалните групировки за разпределяне на контрабандата и наркопазарите. Защото според отчета на вътрешното министерство организираните престъпни групи почти не съществуват и това е в резултат на респектиращите действия на органите на реда през последната година.
Така ще бъде поне до средата на следващата година, когато се очаква следващият доклад на Еврокомисията по проблемните за България области. Една от тях е именно борбата с престъпността. Тогава ще стане ясно дали убийствата в крайна сметка ще "помогнат" за налагане на предпазна клауза за България по глава "Правосъдие и вътрешен ред". И може би след това вече ще очакваме промени...
Брой убийства в ЕС на 100 хиляди жители
Литва 9.4
Латвия 8.6
Естония 6.8
България 3.1
Белгия 2.9
Финландия 2.8
Румъния 2.4
Швеция 2.4
Словакия 2.3
Чехия 2.2
Великобритания 2.0
Малта 1.8
Португалия 1.8
Кипър 1.7
Полша 1.6
Франция 1.6
Словения 1.5
Испания 1.3
Австрия 1.3
Италия 1.2
Германия 1.0
Холандия 0.9
Ирландия 0.9
Дания 0.8
Гърция 0.8
Източник: Списание "Венерди", приложение на в. "Република"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!