Д ве големи теми се открояват по първите страници на вестниците тази събота - кризата с болниците и детското насилие.
"24 часа" и "Труд" излизат с огромни заглавия: "Ученик отсече пръсти на деца" и "11-годишен рекетьор реже пръсти на деца". Ужасяващата история е за деца от ромската махала в Харманли. За инцидентите не е имало конкретен повод, проявени са немотивирана агресия и насилие, коментира пред "24 часа" психоложка.
А иначе знаем повода за протестите пред болниците "Св. Екатерина" и "Александровска" - или както пише в заглавие на първа "Телеграф": "Гайдарски разцепи лекарската гилдия". Поводът - вчерашният протест в подкрепа на отстранения проф. Александър Чирков и контрапротестът в съседство в защита на действията на здравния министър.
На челната страница на вестника стои снимка от протеста пред "Св. Екатерина", а "Монитор" излиза със снимка на спорния професор, на когото жена целува ръка и заглавие: "Ал. Чирков: Аз съм германски професор, а не комунистически". Кардиохирургът ще заведе дело срещу министър Гайдарски за уронване на престиж, уточнява вестникът.
"Стандарт" обаче отбелязва, че Висшата атестационна комисия потвърдила, че Александър Чирков не е професор. От "Труд" обаче разбираме, че в Медицинския университет не се съхраняват удостоверения за придобити научни степени и звания - затова там нямало удостоверение и за професорската титла на министър Гайдарски.
На първа страница на "Стандарт" също е запечатан момент от лекарските протести, но този път от отсрещната страна. Подкрепящите министър Гайдарски лекари от Александровска болница негодуват, че 7000 лева заплата взимат лекари в болницата на Чирков, а тяхната била едва 400 лв.
"Чирков се връща в политиката", акцентира "24 часа", като цитира лекаря, който заявява: "Ще помагам за свалянето на това комунистическо правителство".
"Болниците - ефектът на лавината" - така е озаглавен анализ в "Монитор". Директорите на болници се оказаха най-мащабният проблем на здравеопазването в България, пише авторът, според който най-удобно е вината за всичко да се стовари върху шепа доктори.
Така на заден план остават от години нерешените проблеми с реформата в болничната сфера, въвеждането на информационна система за здравната каса или пък неосигурените българи и недостатъчните клинични пътеки и още редица други, се казва още в анализа.
"Много болници, лошо лечение", смята представителя на МВФ у нас Джеймс Роуф, цитиран от "24 часа". Според него основният проблем на болничната система в България е свръхкапацитетът- много болници, всички недофинансирани и осигуряващи неадекватни грижи.
Роуф е на мнение, че страната ни трябва да се придвижи към по-малка мрежа от висококачествени и добре финансирани болници и ни препоръчва да почерпим опит от Естония.
В същото време става ясно, че тревожно нараства броя на децата с висока захар в кръвта, причина за което било сухото мляко. "Фоторобот на бъдещето" - така звучи коментар на "Телеграф", според който децата ще бъдат все по-дебели и все по-болни.
Всички издания, разбира се, отдават нужното внимание на друга голяма новина, този път от света на спорта - Стефка Костадинова оглави Българския олимпийски комитет.
"Стефка пак на Олимп", коментира "Труд", който предупреждава обаче: "Като си нямаме Бате, да не допускаме управляващата да стане Кака. А призивът е всички в спорта оттук нататък да гонят само рекорди, като новата шефка на БОК."
София може да има своя Триумфална арка, съобщава още вестникът и разкрива план за строеж на небостъргач. 28 проекта се борели в категория "Първият небостъргач на София", съобщава изданието и коментира: "От Витоша по-високо нема".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!