М лякото поема по стъпките на петрола и е на път да се превърне в "бялото" злато за пазара, предупредиха във вторник производители и анализатори.
Само през тази година поскъпването е с 30% и не се вижда таванът на цените, предупреди "Интернешънъл фарм компарисън нетуърк" (IFCN) - международна асоциация на организациите, които анализират млечния сектор.
Цената на суровината расте толкова бързо, че не смогваме да коригираме със същото темпо и цените на крайните продукти, заявиха от "Нестле", най-голямата в света компания в хранително-вкусовата промишленост.
Плавно, но постоянно поскъпване на млякото се отчита и в България. По данни на браншовите организации за последните пет години цената за литър качествено мляко е скочила двойно и в момента е 60 ст. за литър.
Според "Нестле" причината за тези тенденции в световен мащаб е растящият апетит на Азия и Близкия изток. В България проблемът е липсата на качествена суровина заради раздробеността на сектора, коментираха от бранша.
Дефицитът на мляко се дължи и на липсата на политика за развитие на сектора и неспособността на малките фирми да получат финансиране.
Още преди година изпратихме писмо до земеделското министерство, в което алармирахме за суровинния дефицит, каза във вторник Симеон Присадашки, съсобственик на фирма "Жоси".
За да се реши проблемът, са необходими големи инвестиции, но фермерите нямат средства, допълни Траян Халаджов, който е в управленския екип на "Обединена млечна компания".
Причината е силно разпокъсаното българско животновъдство - около 80% от суровото мляко се подават от дребни стопанства с по 2-3 крави, коментира Михаил Тачев, председател на Националната асоциация на млекопреработвателите.
Собственикът на "Пършевица" Димитър Зоров пък посочи, че заради липсата на оторизиран чиновник, който да подписва проекти, от два месеца не могат да се усвояват дори средствата по програмата САПАРД на ЕС.
Млекопроизводителният бранш не е привлекателен за банките и те отказват да отпускат кредити на дребните фермери, каза Траян Халаджов.
Според Присадашки вариант за решаване на проблема е да се създаде гаранционен фонд към фонд "Земеделие" с около 100 - 150 млн. лв., с които да се гарантират банковите заеми на фермерите.
Асоциацията пък се опитва да приложи опита на Полша, която при влизането си в ЕС също се е изправила пред проблема с разпокъсаните дребни стопанства. Полското правителство обаче е осигурило средства от еврофондовете и от националния бюджет, с които стимулира малките ферми да се обединяват, като им осигурява съвременна доилна апаратура.
Липсата на съвременна технология за доене и съхранение на млякото силно разваля качеството на суровината у нас и в момента едва 10% от нея отговарят на европейските стандарти, въпреки че според земеделското министерство са 40 на сто, твърди Тачев.
Според него договорената с Брюксел отсрочка до 2009 г., когато българското краве мляко трябва напълно да отговаря на европейските стандарти, няма да реши проблема, ако правителството не вземе мерки.
Никой в индустрията в световен мащаб не е очаквал толкова бързо поскъпване - историята заприличва на тази с петрола, където много купувачи търсят, доставчиците едва наваксват и накрая всички изпитват растящ недостиг, заяви Торстън Хеме, управител на "Интернешънъл фарм компарисън нетуърк".
В периода 1998 - 2005 г. 100 кг мляко са стрували 15-16 долара. През 2005 и 2006 г. то вече е стигнало 23-24 долара, а в началото на 2007 г. вече е над 29 долара. Някои продукти като обезмасленото мляко на прах (SMP) са скочили за последните 10 месеца от 2000 на 3500 долара за тон.
"Нестле" е показателна за проблема, защото според "Джей Пи Морган" над 70% от продажбите й на млечни продукти са в развиващи се пазари, докато други гиганти в сектора като "Данон" и "Нумико" продават 60% от това си производство в Западна Европа.
За хранителните компании и потребителите проблеми се задават и от друга посока - зърното в САЩ е на 10-годишен ценови връх, какаото в Лондон е най-скъпо от 4 години насам, а захарта се движи около 25-годишен рекорд.
Централните банки тревожно следят ефекта от скъпите храни върху инфлацията.
Британското правителство е посочило млечния сектор като особено податлив на проблеми, които могат да стигнат до безредици и блокади на магазините, писа във вторник в. "Гардиън".
За 12 години половината фермери от млечния сектор са напуснали, останалите не печелят от поскъпването на суровината, а приходите на преработващите фирми и търговците са скочили над пет пъти.
Големият проблем на британците е, че през 1994 г. е разпуснат млечният борд и производството е разпоскъсано между малки играчи, докато при преработването върви стабилна консолидация, твърди "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!