Ш импанзетата притежават великолепна фотографска памет, много по-силна от човешката, твърдят японски учени. По време на проведени от тях тестове младите примати показали по-добри резултати от студенти. Изследователите съобщават за изследването си в списание "Current Biology".
"Хората, включително и много биолози, и до момента смятат, че човекът изпреварва шимпанзето във всички области на мозъчната дейност", казва водещият изследовател Тецуро Мацузава от университета в Киото.
"Никой не можеше да си представи, че млади шимпанзета само на по 5 години могат да се справят с тест за памет по-добре от човека. За първи път ние показахме, че шимпанзетата притежават неподозирани способности за запомняне и възстановяване в паметта на последователност от числа, и по-добри възможности от възрастни хора, които се изследваха на същите уреди и с използването на същите процедури", добавя ученият.
Участниците в експеримента трябвало да запомнят местоположението на различни числа на компютърен екран и след това да си припомнят тяхната последователност.
В експеримента са участвали шест шимпанзета, три майки и три малки, както и студенти от университета. Майките и петгодишните им потомци вече били обучени да "броят" от 1 до 9.
На всеки от участниците били показвани цифри от 1 до 9 върху екрана на монитор, реагиращ на допир. След това цифрите били сменяни от празни квадрати и участникът трябвало да си спомни коя цифра в кой квадрат се е намирала, като го докосне.
Станало ясно, че младите шимпанзета запомняли последователността по-добре не само от майките си, но и от студентите, които правели теста по-бавно, отколкото трите "хлапета".
След това изследователите започнали да променят времевите периоди, в които цифрите стояли на екрана, за да сравнят "работната памет" на хората и шимпанзетата. Когато времето било съкратено до минимум, 210 милисекунди, приматите показали по-добри резултати не само в скоростта, но и в точността на запомняне.
Толкова кратко време не ни позволява да пробягаме с очи по екрана, т.е. да повторим действието, което правим всички, докато четем. Според учените това показва, че младите шимпанзета имат фотографска памет, която им позволява буквално с един поглед да запаметяват комплексни, пъстри изображения.
Тази способност понякога се проявява и у децата, признават изследователите, но с времето избледнява.
Д-р Лайза Пар, която работи с шимпанзета в центъра за примати към университета "Емъри" в американския град Атланта, нарича резултатите от работата на японските си колеги "наистина революционни".
Важността им за разбирането на това как са се развивали способностите у приматите, необходими за появата на съвременния човек, е просто безпрецедентна, казва изследователката пред Би Би Си.
"Това са най-близките ни роднини от всички, които населяват нашата планета, и следователно както никой друг могат да ни информират за еволюционното ни наследство.
Изследването ни показва, че такива сложни навици в областта на краткосрочната памет са можели да играят много по-значима роля в живота на древните хора, отколкото в живота на нашите съвременници, и евентуално е във връзка с факта, че впоследствие сме започнали да се облягаме на паметта, свързана с езиковите навици", обяснява д-р Пар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!