Г ръцките младежи излязоха на улицата, за да изразят гнева си след смъртта на гимназист, убит от полицай; те остават на улицата, за да изразят безпокойството си за своето бъдеще и да се борят срещу безработицата, която ги очаква, пише в анализ Дидие Кунц от АФП.
Спирайки се на демонстрациите, които разтърсват Гърция от седмица насам, историкът в областта на образованието Алексис Димарас отбелязва в статия в неделния брой на левия вестник "Авги", че "гневът на младежите е директно свързан с тяхното отчаяние".
"Те са подложени на една образователна система, която функционира на принципите от миналия век, и образованието им се струва абсолютно чуждо на техните нужди и на проблемите, които ги занимават", добавя Димарас.
Завършвайки училище, те ще се сблъскат с един свит пазар на труда, който ги отхвърля. Възрастовата група между 15 и 24 години е най-засегната от безработицата, която е била 24,3% през септември на фона на 23,3% през септември 2007 г., по последни официални данни.
Според Манолис Хаджидакис, икономически анализатор от брокерската компания Пигасос, "безработицата на младежите и трудността им да навлязат в трудовата сфера се добавят към ниското ниво на заплатите, които стоят през последните години на ниво между 700 и 900 евро".
Тези проблеми засилват според него "тревогите, създадени от финансовата криза и повишаването на лихвените проценти". "Всички тези фактори породиха безпокойството и несигурността и създадоха една експлозивна смесица , която последните събития разкриха", каза той пред АФП.
Положението на гръцката младеж, според синдикалния ръководител Статис Анестис от Общата конфедерация на гръцките работници (600 хил. членове) е наистина тревожно".
"Младежите нямат лесно достъп до трудовия пазар, условията за влизане са по-лоши, отколкото по времето на предишното поколение", изтъкна той пред АФП. Според него тези трудности идват от "неуспеха за модернизиране на трудовата сфера", "от разнообразието на търсенето" и "спада на нивото на
образованието".
Тяхното близко бъдеще е много мрачно заради финансовата криза. Според синдикалиста "вълна от масови съкращения ще започне след празниците в края на годината.
През 2009 г. , според нашите преценки, ще се сблъскаме със загуба на 100 хил. работни места, което отговаря на 5% допълнителна безработица".
Според него тези съкращения се очаква да засегнат секторите на строителството, туризма и търговията. Според бившия министър на икономиката от ПАСОК Янос Папантониу, съдействал за влизането на Гърция в еврозоната, бунтът на младежите изразява "съпротивата им на това, което
става в нашата страна. Кризата разкри по трагичен начин натрупаните слабости и безизходицата".
"Бюрокрацията, корупцията, бедността, слабостите на социалната държава и специално на образованието, дефицитът на доверие в политическите партии нарастват", подчерта той в статияв икономическия вестник "Имерсия".
Известният социолог Константин Цукалас отбелязва от своя страна в интервю за в."Елефтеротипия" , че "това, което се случва сега, става в момент, когато отчаянието е станало хронично и политическите партии не представят никаква перспектива, внушаваща доверие".
"Липсата на изход е винаги майка на насилието и на трансформирането на народа в необуздана тълпа", предупреждава той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!