С ъздаването на историческа книга през 80-те години в България едва ли е било най-спокойното занимание, с което един научен работник може да се захване.

Разкриването на принадлежността на българския президент Георги Първанов към репресивните служби на Държавна сигурност обаче показа, че издаването на мемоарите за живота на македонски комита може да ангажира: разузнавателните служби на две държави от източния блок, една дузина тайни агенти, секретни сът­рудници и офицери.

Преди седмица конституираната от парламента комисия по досиетата (носеща романтичната абревиатура КРДОПБГДСРСБНА) хвърли камък в задния двор на властта, като потвърди иначе известната отдавна информация, че президентът Георги Първанов е бил секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС. Той е обслужвал службите под псевдонима Гоце.

От изнесените данни стана ясно, че Първанов е допринесъл в реализацията на поне едно активно мероприятие - "Габеро".

Зад това странно име в действителност се крие книга, издадена в скромен тираж в началото на 90-те години от частното издателство Rosseels в белгийския град Лувен. Неин автор е известният българо-македонист Методи Димов (известен още като агент Комитата).

Официално Първанов е привлечен от службите за неин "рецензент". Пълното с правописни грешки издание съдържа 23 глави, в които Димов записва спомените на своя дядо,

известния македонски комита Тодор Габеро,

починал в средата на 70-те на 105-годишна възраст. Името на действащия български президент обаче не се среща никъде между кориците на книгата.

"Мисля, че първоначалното ДС са играли роля на "коректор", но впос­ледствие нещата не са се развили с вижданията на службите по отношение на македонската история и тя е станала цензор", коментира за "Капитал" зам.-председателят на бив­шата комисия по досиетата "Андреев" Евгени Димитров.

По думите му книгата е отпечатана в изключително скромен тираж (около 120 бройки). Проверка на "Капитал" из столичните библиотеки показа, че неин екземпляр (с посвещение) се съхранява само в Народната библиотека.

Сложната историческо-творческо-милиционерска плетеница обаче се заплита окончателно и с факта, че предговорът на книгата е написан не от кого да е, а от професор Щефан Трьобст от Центъра за култура и история на Източна Европа.

Той стана известен преди няколко месеца, когато българският политическо-исторически елит (сред чиито представители са от Божидар Димитров и Георги Първанов) скочи срещу изследването на група немски учени, станало известно като

мита "Батак"

В средата на април историците Улф Брунбауер и Мартина Балева от Берлинския свободен университет направиха опит да представят проучването си върху отражението на баташкото клане от 1876 г. в художествени произведения.

Незнайно защо то бе профанизирано в обществото като опит на чуждите историци да отрекат последвалите Априлското въстание трагични събития. Начинанието им бе посрещнато на нож, БАН забрани провеждането на планираната пресконференция.

Проф. Щефан Трьобст е член на журито, което е избрало именно този проект да бъде финансиран. Тогава бившият сек­ретар на МВР и зам.-шеф на 6-о управление на ДС Цвятко Цветков в типичен за службите стил многозначително намекна, че навремето спецслужбите са се занимавали доста с Щефан Трьобст и е крайно време досието му да се извади.

"Капитал" успя да се свърже с немския учен. Той разказа, че Георги Първанов е назначен в Института по история на ЦК на БКП с помощта на историка проф. Костадин Палишутски.

Трьобст не познава лично Първанов, но от това, което е чел като негови исторически разбработки по македонския въпрос, го намира за по-скоро умерен и не толкова националистично настроен.

За разлика от т.нар. българо-македонци като Иван Михайлов и Методи Димов, които с протекцията на комунистическата партия са работили заедно по издаването на четири тома историческа литература по темата за македонизма. И двамата са десни екстремисти, противници на политиката на Скопие.

По думите на Трьобст Димов, който в този период е в Белгия, изпраща ръкописа на "Габеро" в България. "Димов ми се обади и ме помоли да напиша предговор за книгата", разказва Трьобст. "Попитах се защо точно аз, след като знаят, че не споделям мнението им."

Обещанието, което получава Трьобст, е, че "каквото напише, няма да бъде променяно". Това обаче не се случва и германецът получава рецензирания вариант на предговора си под формата на вече издадена книга.

Различията са били относно обстоятелствата, които са накарали дядото на Димов да стане комита.

Според Трьобст това е лична история - в резултат на конфликт със служител на Османската империя Габеро е заплашен със затвор и бяга в гората, където се среща с комитите и се присъединява към тях. Според редактираната версия на увода обаче още от малък Тодор Габеро е решен да стане комита и дори като юноша създава програмен план.

Проф. Трьобст познава България като студент в София. По време на следването си той не е имал пряк контакт с ДС, но на два пъти общежитието му е претърсвано. Когато след промените той прочита досието си в Германия и разбира, че

ДС и ЩАЗИ

са били в постоянна кореспонденция по между си. Българските служби са изпращали сведения на немските си колеги в ГДР на български и руски език. В досието му има имената на двама българи - старши лейтенантите Шипков и Митев.

Целта на службите е била да уличат историка в антибългарска научна дейност. Според Цвятко Цветков немският историк е бил "работен" от 1975 до 1985 г.

През 2000 г. Трьобст иска от българския посланик в Берлин да му съдейства за получаване досието си от българските архиви. Тогавашният посланик Николай Апостолов обаче не му отговаря.

През март тази година професорът е изпратил подобно писмо и на Меглена Плугчиева, отново без резултат. Според председателя на комисията по досиетата Евтим Костадинов Трьобст няма как да получи досието си, тъй като законът, по който работи комисията, се отнася само за български граждани.

В началото на седмицата Методи Димов (известен още като агент Комитата) бе определен от българския дипломат Леа Коен като "неграмотен" и човек, който "трудно може да напише книга". Според Коен, цитирана във в. "Монитор", написването на книгата се е забавило (тя излиза 1991 г.) заради вътрешно- и външнополитически промени.

Методи Димов е роден през 1938 г. в Битоля. На 20-годишна възраст той емигрира в Белгия. Умира в Дупница през лятото на 2004 г.

Според агенция "Фокус" през 2003 г. при честването на 100-годишнината от Илинденско-преображенското въстание той се обръща към Георги Първанов с думите: "Г-н президент, вие само знак ми дайте и аз ще умра за България, аз обичам българския род и съм готов живота си да дам за него..."

Според официалната версия, изнесена от самия президент, както и от защитниците му, работата на президента по "Габеро" е била чисто консултантска - той е проверявал труда на Димов за "фактологически неточности".

Липсващите страници

от делото "Гоце" обаче пречат да разберем каква точно е била "помощта", която българският президент е оказал на службите. Предполага се, че неговата работа е разпръсната в едно или повече оперативни дела, свързани с различни разработки по македонския въпрос. До този момент обаче е сигурно едно - (пълната) истина все още не е излязла наяве.

Първа сутрин след сватбата. Младоженецът казва: - Скъпа, пие ли ти се кафе? Тя усмихната: - Да, може! Той: - Чудесно! Ще направиш ли и…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран: Това не подлежи на преговори

Иран: Това не подлежи на преговори

Свят Преди 5 часа

Очаква се Иран и САЩ да се срещнат за втори кръг преговори в Оман

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Свят Преди 6 часа

Калифорния завежда дело срещу правителството на Тръмп за митата

Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Свят Преди 7 часа

Сърбия ще продължи да обсъжда газовото споразумение с Русия

Избраха ново правителство на Сърбия

Избраха ново правителство на Сърбия

Свят Преди 8 часа

Джуро Мацут е новият министър-председател

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

България Преди 8 часа

Изселените са настанени в общински жилища в рамките на район "Илинден"

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Свят Преди 9 часа

Двете страни са се договорили да сключат меморандум за разбирателство

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Свят Преди 10 часа

Шофьорът е украински гражданин

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България Преди 10 часа

На всеки три години се извършва частична подмяна на съдиите

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

България Преди 10 часа

Превозното средство е транспортирало земен насип

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

България Преди 10 часа

Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия

Дания праща войници на учение в Украйна

Дания праща войници на учение в Украйна

Свят Преди 10 часа

Датските войници ще бъдат обучавани от украинските военни

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Свят Преди 10 часа

В него попадат политици, технологични предприемачи, бизнес магнати, изпълнителни директори и звезди

<p>ЕК призова за бойкот на парада в Москва</p>

Европейската комисия призова за бойкот на парада в Москва

Свят Преди 11 часа

Комисията не може да "наказва" онези, които все пак пътуват до Москва

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Свят Преди 11 часа

Украйна се интересува от закупуване на оборудване за завършване на два енергоблока в АЕЦ "Хмелницки"

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Технологии Преди 11 часа

От 16 до 29 април компанията предлага специални промоции, с които технологиите да влязат у дома още по-бързо

<p>България изпрати на ЕК искането за изменение на НПВУ</p>

България изпрати на Европейската комисия искането за изменение на НПВУ

България Преди 11 часа

Подаваме и предложение по механизма REPowerEU за близо 480 млн. евро