И ндия започна своята първа безпилотна мисия до Луната, като така се присъедини към космическата надпревара със САЩ, Япония и Китай.
Делхи изстреля в космоса лунохода "Чандраян-1" (на санскритски - "Луноход-1"), създаден от Индийската организация за космически изследвания, съобщиха световните агенции.
Автоматичният космическият апарат бе изведен в орбита от индийска ракета носител, изстреляна от космическия комплекс в Ширарикота в южната част на страната.
Мисията на "Чандраян-1", на борда на който има и българска апаратура, ще продължи две години и е смятана за ключов елемент от бъдещата програма за космически изследвания на Индия.
Основната задача е да се направи подробна триизмерна карта на лунната повърхност и да се извършат проучвания в дълбочина за наличие на "природни богатства" - като например уран, който е високо ценено гориво за ядрените централи.
За целите на тази мисия на борда на "Чандраян-1" има 11 изследователски модула, включително един, произведен в България, три в други страни от Европа и два - в САЩ и Европа.
Проектът струва 79 млн. долара, което е значително по-малко от мисиите на китайската и японската сонди, реализирани миналата година. Втората мисия на космически апарат от същия тип е предвидена за 2010-2012 г. През 2014 г. Индия се готви да изпрати свой астронавт в космоса, а към 2020 г. пилотирана мисия до Луната.
Космическата програма на Делхи започна още през 1963 г. Досега страната разработваше сателити и ракети-носители, с които изстрелваше сателитите на други страни на доста приемливи цени.
Освен че индийската лунна мисия е демонстрация на технологичния капацитет на страната, тя може да донесе и търговски печалби за Индия и за космическата й програма. Според някои обаче това е грандоманско начинание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!