Преди година Microsoft за първи път заговори за MinWin – ядрото на бъдещата операционна система, която както е известно получи името Windows 7. Представители на корпорацията заявиха, че MinWin е с размер не повече от 50 МВ. Този малък размер може да ни се стори чуден, особено като знаем колко пространство е нужно на Windows, а пък след появата на предварителната версия на Windows 7 стана ясно, че ядрото на новата OS действително заема доста повече от 50 МВ.
Какво тогава е MinWin? На този въпрос отговаря Марк Русинович, член на техническия съвет на Microsoft, който е известен експерт в областта на архитектурата и дизайна на операционните системи.
Според Русинович, MinWin не е Windows Server Core. Ако се махне от Windows всичко излишно и се отстранят някои програмни интерфейси (API), ще остане самостоятелна и работеща операционна система - MinWin. Това е сърцето на Windows, в което няма отделни части и което не зависи от нищо извън него.
MinWin включва някои интерфейси на ядрото, но много части на kernel32 не му принадлежат. След внимателен анализ на това, какво трябва да има в MinWin и какво не, разработчиците са стигнали до извода, че kernel32 ще се намира на следващото ниво в йерархията на OS. MinWin е основата на Windows, нейната базова част. Марк Русинович добавя, че MinWin може да се нарече „Cutler’s NT“ по името на технолога на Microsoft Дейв Кътлър.
Русинович съобщава, че размерът на MinWin е около 25 МВ и включва подсистема за изпълнение на програми, мрежови компоненти и драйвери на файловата система.
По този начин, първоначалната информация за MinWin се потвърждава. Очевидно Microsoft е доработила многослойната архитектура на Windows 7, където всеки програмен слой е базиран на предишния, така че основната й част, MinWin вече е по-независима. Това ще позволи на Microsoft да създава на тази база операционни системи за различни задачи, дори за джобни устройства. Не е изключено и Windows Mobile 7 да е базирана на MinWin, което ще позволи да се стартират настолни приложения. Изчислителните възможности и резолюцията на екраните на съвременните комуникатори вече го позволяват.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!