Пораженията от трусовете в Перник нямат връзка с извършваната в миналото минна дейност, заявиха днес специалисти. Не се наблюдават различия в разрушенията между местата с 3-4 нива на минна дейност в Перник и тези, в които въобще няма такава, каза в Перник министър Делян Добрев.
Специалисти са обходили целия град и са анализирали състоянието на нарушените терени и сгради, под които има минни галерии.
Пораженията от трусовете нямат връзка с извършваната в миналото минна дейност, категорични са те. Дори в много случаи е обратно, подчерта Добрев.
Само през тази година чрез Министерството на икономиката по постановление на Министерски съвет ще се финансират дейности за повече от 1,3 млн. лв., обяви министърът. По думите му те включват поставяне на нови репери на базата на проект от 2010 г. за проучване и пространствено съвместяване.
Изготвена е карта на кадастъра на града, на която е наложена минната дейност. Тя показва точно на кои места трябва да бъдат поставени репери и извършени сондажи, за да се оцени състоянието на галериите и масива като цяло, уточни Добрев.
Предвидено е паралелно с реперната мрежа да се направят около 90 сондажа, уточни Ирина Василева - началник "Минни отпадъци" в дирекция "Природни ресурси и концесии" в МИЕТ.
Сондажите ще установят евентуалното наличие, количество, вида и качеството на подземните води. Този проект също е започнал и първият сондаж вече е направен.
Междувременно
три вторични земетресения бяха усетени на територията на Перник и София.
Последният по-силен трус беше регистриран в 16,31 ч. По данни на сеизмологичния център на геофизичния институт на БАН той е бил с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер.
Преди това трусове бяха усетени и в 13,57 ч. и 14,41 ч. И двете земетресения са били с магнитуд 3,3 по скалата на Рихтер.
Епицентър и в трите случая е на около 25 километра в югозападна посока от София.
Няма данни за жертви и нанесени материални щети.
Това са поредните по-осезаеми вторични трусове след силното земетресение с магнитуд 5,8 по Рихтер, което разлюля България в ранните часове на 22 май.
Вчера от БАН обясниха, че вторичните трусове може да достигнат до 4 по Рихтер.
При тази стойност няма опасност за инфраструктурата, но има опасност от падащи предмети и наранявания.
Междувременно екип на Геоложкия институт при БАН, ръководен от доцент Александър Радулов, посети мястото на епицентъра на земетресението от снощи.
Мястото бе локализирано и учените установиха, че е имало само частично разместване на разлома, така че всички ние сме имали късмет, каза доцент Александър Радулов.
Този разлом е направил разместване около 20-30 см и земетресението се окачествява като слабо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!