Иракският посланик Мохамед ал Дури, обвини САЩ и Великобритания, че използват оръжията за масово унищожение като претекст, за да започнат война срещу правителството на Саддам Хюсеин.
Постоянният представител на САЩ в ООН Джон Негропонте каза, че скоро ще бъде взето решението за внасяне на нова резолюция за Ирак. Той потвърди, че през последните два дни е обсъждал проекторезолюцията с делегацията на Великобритания, но още не е взето окончателно решение по въпроса. Текстът, според американски дипломат, настоял за анонимност, бил много твърд, отбелязва АФП. Негропонте допълни, че позицията на Вашингтон зависи от желанието Ирак да бъде разоръжен и от съображенията за националната сигурност на Съединените щати и другите страни.
Междувременно външният министър на Швеция Анна Линд обвини САЩ, че са упражнили натиск върху някои източноевропейски страни, които подписаха декларацията в подкрепа на американската политика към Ирак, съобщи АП. Анна Линд разкритикува САЩ и заради плановете, които правят за управлението на Ирак след свалянето от власт на Саддам Хюсеин.
Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл изказа миналата седмица идеята, че някоя известна личност - американец или друг чужденец, може временно да поеме управлението на Ирак след една война, припомни АП.
Южна Африка, по чиято инициатива бе свикано заседанието на СС, призова света да се застъпи за продължаване на оръжейните инспекции в Ирак, а после да мисли за война, съобщава Ройтерс. Идеята бе подкрепена от Иран, Куба, Алжир и други.