Л ъжа е, че съм в приятелски отношения с бизнесмена Младен Михалев-Маджо, заяви вътрешният министър Румен Петков, който бе изслушан от парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред заради със засилената охрана на Съдебната палата на 16 май т.г., когато Маджо се яви като свидетел по делото за убийството на Милчо Бонев-бай Миле.
"Много груба е формулировката за мои приятелски отношения с Михалев. Това е толкова обидно колкото твърдението, че нося бели чорапи. Аз от 40 години не съм носил бели чорапи", коментира Петков.
Действията на органите са изискани и са реализирани на базата на две писма от зам.-министъра на правосъдието Димитър Бонгалов.
Исканията са били да се проверява сградата на Съдебната палата за поставени взривни устройства заради сигнал за покушение срещу двама свидетели. Министърът обаче отказа да назове името на втория свидетел.
Нямахме време да проверим истинността на сигнала, но не мисля, че Бонгалов е преувеличил с тълкуването му, допълни Петков и заяви, че изцяло споделя мерките, които директорът на Столичната полиция Румен Стоянов е предвидил в специално разработения план.
Нашите служителите правилно са настоявали да не бъдат снимани от фоторепортера Емил Иванов, който пострада, докато изпълняваше служебните си задължения на 16 май в района на Съдебната палата, каза още той и категорично заяви, че униформените полицаи не носят отговорност за оставената отворена врата на палатата.
Притеснен съм, че може да има злоупотреба с други такива писма и сигнали, заяви още Петков.
Не мисля, че някой друг на мястото на Бонгалов би постъпил по друг начин и ако се беше случило нещо с тези свидетели, сега въпросът щеше да е друг - защо се е случило, каза министърът и уточни, че охраната е била за свидетелите, за обезпечаване на нормалната работа на съда, както и за всички присъстващи в сградата.
Петков обясни, че Маджо е дошъл до входа на съда с личния си автомобил, а МВР е имало ангажимента да обезпечи трасето до там - нещо, което влезе в противоречие с казаното от Татяна Дончева вчера.
Това е първият случай, в който от нас се изисква такъв тип охрана, коментира още Петков.
Направеното на 16 май е, за да се покаже, че приятелят на Румен Петко Маджо има неговата подкрепа, каза след заседанието членът на комисията Атанас Атанасов от ДСБ, цитиран от БГНЕС.
Той подчерта още, че министърът е отказал да обясни пред комисията дали МВР извършва проверка за това кой е авторът на сигнала.
Същевременно Петков категорично отхвърли твърденията, че в МВР е постъпила информация, събрана от използването на специални разузнавателни средства във връзка с делото "Топлофикация".
"Искането за използване на специални разузнавателни средства по този случай е отправено от наблюдаващия прокурор Божидар Джамбазов и то е изпълнено от компетентната служба на МВР- ДОТИ.
Събираната информация принадлежи на възложителя - прокуратурата, а не на МВР и в министерството няма информация за получените материали, които са добити чрез използването на специални разузнавателни средства. Няма изтичане на информация от МВР", категоричен бе Петков и подчерта, че Румен Овчаров никога и по никакъв повод не е бил подслушван. Не била подслушвана и заместничката му Корнелия Нинова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!