Л окалната информационна система за плащане чрез "единен фиш" работи добре, твърдят от Министерството на държавната администрация и административната реформа.
Системата е в редовна експлоатация на 10 от 11-те сухопътни ГКПП, които са външни за ЕС - пунктовете Златарево, Станке Лисичково, Брегово, Връшка Чука, Малко Търново, Капитан Андреево, Олтоманци, Стрезимировци, Лесово и Калотина.
Последният граничен пункт, на който трябва да бъде въведена системата е Гюешево, където тя ще бъде пусната след окончателно приключване на извършваните там в момента строителните дейности.
Министър Николай Василев проверил граничния КПП Калотина, където системата за плащане чрез "единен фиш" работи от 18 август.
България е сред пионерите в прилагането на този модерен модел на обслужване на ГКПП, поясняват от министерството. Тази система рязко подобрява качеството и времето на обслужване на пътниците, ограничава плащанията в брой и съответно възможностите за корупционни практики.
Министър Василев забелязал, че след въвеждането на системата служители от гишетата по границите масово започнали да подават заявления за напускане.
Локалната информационна система включва електронна обработка на входящия и изходящия трафик от превозните средства, преминаващи през шосейните ГКПП. Чрез единния електронен фиш се осигурява свързаност със съществуващите централизирани ведомствени информационни системи.
Въвежданите данни се използват от всички служби от задължителния граничен контрол в рамките на тяхната компетентност, като всяко работно място използва вече въведените данни от предходните.
Автоматизирането на процеса повишава пропускателната способност на ГКПП, подобрява качеството и намалява времето за обслужване.
Чрез системата "единен фиш" се опростява и унифицира процедурата на заплащане ? всички дължими такси и глоби се плащат на едно място, в банков офис след преминаването през целия процес на граничен контрол.
За обезпечаването на работата на системата на граничните пунктове през 2007 г. министерството предоставило 146 терминални устройства, 200 персонални компютъра, 146 електронни четци, 11 сървъра, 120 UPS устройства, 3 000 USB памети, мрежово оборудване и софтуер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!