Г лавният секретар на МВР ген.-лейтенант Бойко Борисов и директорите на национални служби остават на постовете си, оповести новият вътрешен министър Румен Петков, който представи професионалния екип на ведомството си.
Това са хората, на които днес гласувам категорично доверие за съвместна работа в перспектива, обяви деполитизираният зам.-лидер на БСП. Относно оставането на Борисов министърът се аргументира така:
"Моите мотиви... се заключават в енергията, която той влага в борбата с престъпността, сериозният опит, който е придобил в координацията на организацията на работата на различните служби, категоричната воля за ефективна борба с престъпността като цяло и готовността му да спазваме общи принципи на организирането на работата и управлението на МВР."
Ген. Иван Чобанов остава ръководител на Националната служба "Сигурност" (НСС), съобщи още Петков и обясни: "За първи път от 1990-а досега към НСС не са отправени никакви обвинения за политизиране на нейната работа."
Ген. Валентин Петров продължава да бъде ръководител на Националната служба за борба с организираната престъпност (НСБОП), ген. Илия Илиев - на дирекция Национална служба "Полиция" (ДНСП), а ген. Валери Григоров - на граничната полиция.
Ген. Живко Живков ще продължи да оглавява жандармерията, а ген. Кирил Войнов остава директор на дирекцията "Национална служба за пожарна и аварийна безопасност" (ДНСПАБ), макар че през последните дни от СДС разговаряли с него да издигнат кандидатурата му за кмет на София.
Поста си запазва и директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) ген. Румен Стоянов.
Министърът представи и предложенията си за структурни реформи, като обяви, че е подготвен проект за създаването на Генерална дирекция на полицията.
Предвижда се да има Централна служба за борба с организираната престъпност; ще бъде създадена и Национална дирекция "Криминална полиция", която да обедини усилията на разследващите полицаи, оперативните работници и полицейските служители, които извършват оперативно-издирвателна дейност за предотвратяване и разкриване на престъпления.
Основен принцип отсега нататък в работата на министерството ще бъде именно превенцията, подчерта Петков.
Според него вливането на жандармерията в Генералната дирекция на полицията ще подобри нейните възможности за бърза и адекватна реакция при тежки нарушения на обществения ред, кризи от различен характер, охрана на големи обществени мероприятия, интервенция на полицията при случаи, изискващи голям опит.
Една от слабостите, констатирана при срещите с ръководството на всички служби на министерството, беше именно липсата на координация, изтъкна още новият шеф на ведомството.
НСС се изгражда като национална система за сигурност, включваща главна дирекция "Сигурност" и регионални управления по сигурността.
Петков представи и първия си заместник - досегашният зам.-министър Бойко Коцев, който в първия кабинет на Сергей Станишев беше номиниран за министър на правосъдието.
Междувременно вътрешното министерство разпространи списък на съвместните мерки, които ще предприемат прокуратурата, следствието, МВР и финансовото министерство "във връзка с усложнената обстановка, свързана с предотвратяването и разкриването на тежки престъпления, и необходимостта от активни действия на компетентните органи".
Държавните институции сме твърдо решени да провеждаме политика на нулева толерантност спрямо всички престъпни актове на организираните престъпни групи, обявяват чрез подписите си ръководителите на четирите ведомства - Никола Филчев, Ангел Александров, Румен Петков и Пламен Орешарски.
Те изразяват "непоколебима воля, че с всички средства на закона държавата ще се бори с извършваните от организираните престъпни групи престъпления и нарушения на територията на цялата страна".
Компетентните държавни органи ще извършват пълни проверки за дейността на икономическите субекти, свързани с организирани престъпни групи и ще прилагат цялата строгост на закона при констатирането на нарушения на митническото, данъчно, финансово и наказателно законодателство, уверяват четиримата висши началници.
Мерките:
1. Компетентните държавни органи да извършват проверки по дейността на организирани престъпни групи и свързани с тях лица по следните показатели:
- установяване на финансовото и имотно състояние на съответните лица и тяхното обкръжение;
- начин на придобиване;
- дейност на фирмите и търговските им обекти, експлоатирани на територията на региона;
- укрити данъчни задължения и неправомерно усвоени данъчни кредити по ЗДДС;
- внос и износ на стоки;
- предлагани услуги (охранителни и застрахователни);
- заложна и лихварска дейност.
2. Провеждане на специализирани полицейски операции за задържането на лица от криминалния контингент при наличието на законови основания.
3. Да се активизира работата по установяване и оперативно наблюдение на криминалния контингент с ангажирането на целия оперативен и охранителен състав на МВР.
4. Да се ангажират структурите на местната администрация и гражданското общество с цел подобряване на превенцията на престъпността.
5. Прокурорите и следователите активно да участват в организирането и осъществяването на оперативно-издирвателните и процесуално-следствените действия от органите на МВР.
6. Министърът на финансите разпорежда да се извършат данъчни, митнически и финансови проверки на лица и фирми, свързани с организирани престъпни групировки, включително и проверки на имуществото на тези лица.
7. Агенцията за държавни вземания (АДВ) да оказва пълно съдействие при събиране на задълженията от лица, свързани с дейността на организирани престъпни групи.
8. При установяване на данни за извършени престъпления или нарушения да се вземат незабавно всички предвидени от закона мерки за търсене на отговорност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!