Б ългария отново ще изнася електроeнергия за Турция, след като бъдат решени проблемите около енергийното споразумение между двете страни от 1998 г. твърди турският вестник "Реферанс", цитиран от кореспондент на Би Би Си.
"Възелът в търговията с електричеството от България се развързва", е заглавието на публикация в специализирания за бизнес и икономика вестник.
Електрообменът между двете съседни страни беше замразен преди две години.
Вестникът разказва как в рамките на подписаното през 1998 г. споразумение за износ на ток от България срещу строеж на язовир на река Арда и автомагистрала до Капитан Андреево, Турция закупи 6 млрд. киловатчаса електроенергия от България. През април 2003 г. вносът на ток спря защото дори не започна строителството на включените в споразумението обекти заради финансови проблеми на турския "Джейлан холдинг".
Усилията на турското правителство да намери друга фирма изпълнител се провалиха. Сега в резултат от преговори между министрите Румен Овчаров и Хилми Гюлер е договорено комисии от двете страни да излязат с предложения. Възможно е да се подпише ново споразумение, твърди "Реферанс".
В публикацията се съобщават конкретни данни за енергийната политика на България. Според тях за десетте месеца на 2005 г. страната ни е изнесла 7,2 млрд. киловатчаса електричество.
София иска да увеличи износа, но има спънки от страна на Европейския съюз, към който очаква да се присъедини през 2007 г., пише турският вестник. И допълва, че американска фирма ще инвестира 1,1 млрд. долара за строежа на нова електроцентрала в района на Марица-Изток.
Американската инвестиция се посрещна с радост от българите, тъй като предвиденото спиране на четирите реактора на АЕЦ "Козлодуй" през 2008 г. създава риск от енергийна криза в България, пише вестникът, като включва и енергетиката на Румъния, в която американците също възнамерявали да инвестират.
В края на ноември букурещки вестник писа, че Румъния се готви да прескочи България в износа на ток за Турция.
Електроенергията щяла да се произвежда в АЕЦ "Черна вода", а 356-километров кабел по дъното на Черно море щял да свърже Констанца и Истанбул. За прокарването му са необходими 300-400 млн. евро, съобщи в. "Евениментул зилей".
Според румънски министър по този начин щели да бъдат избегнати таксите, които би трябвало да се платят, ако се използват далекопроводите през България.
В заключение "Реферанс" обобщава: "Балканските държави, в които икономическият ръст през последните четири години нараства средно с около 4 на сто, се превръщат във все по-търсен пазар за световната енергетика, но балканският енергиен пазар се нуждае от 15 млрд. евро инвестиции".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!