М инистър-председателят Сергей Станишев заяви днес в Страсбург, че "търсенето на решение на случая с българските медицински сестри и палестинския лекар в Либия не предполага от страна на България обаче, че страната ни е приела искането за изплащане на компенсации на засегнатите либийски семейства.
Станишев произнесе слово пред депутатите в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Българските медицински сестри и палестинският лекар са невинни. Тази базова истина бе подкрепена също от водещи световни експерти, включително д-р Люк Монтание, които първи изолира вируса на СПИН.
Изплащането на компенсации би предполагало приемане на тяхна виновност, което би обезмислило всички опити да се докаже тяхната невинност", подчерта българският премиер.
България е дълбоко привързана към главните ценности на Съвета на Европа - правата на човека, демокрацията и върховенството на закона. В светлината на тези ценности преди две години привлякохме вниманието ви към случая с българските медицински сестри и палестинския лекар в Либия, обърна се към депутатите българският премиер.
Той изрази отново благодарността на българското правителство и българския народ към ПАСЕ, Съвета на Европа и техните ръководители Рене ван дер Линден и Тери Дейвис, за тяхната постоянна и решителна подкрепа и солидарност.
"Убедителнитя доклад на депутата в ПАСЕ Тони Лойд, че българките и палестинският лекар са напълно невинни, дойде в много важен момент и помогна да бъде избягнато най-лошото", подчерта премиерът.
Станишев запозна депутатите в ПАСЕ с най-новите развития по случая с българските медицински сестри.
Той увери, че България ще продължи да полага постоянни усилия за благоприятен изход от случая, което ще позволи нашите невинно затворени съгражданки да се завърнат у дома, че България изразява отново дълбокото си съчувствие към заразените либийски деца и техните семейства.
Ръководителят на българското правителство заяви пред депутатите, че Европейският съд по правата на човека ще продължи да играе жизненоважна роля в защитата на правата на човека в Европа.
България постоянно е подкрепяла всички мерки за запазване и подобряване на ефикасността на Съда в условията на постоянно увеличаване на неговата работа.
Станишев посочи, че като други държави от Централна и Източа Европа, които се псисъединиха към Съвета на Европа в началото на 90-те години на миналия век, и България се облагодетелства от уникалния опит на Съвета на Европа при консолидирането на демократичната трансформация на българските институции.
Но ние разбираме, че в случая наистина става дума за един постоянно развиващ се процес, подчерта Станишев, след което направи обстоен преглед на стъпките и инициативите за реформиране и подобряване на съдебната сисрема и законодателството в България, за предотвратяване на корупцията и борбата с нея.
Българският премиер се спря и на балкански проблеми. Той наблегна на намирането на трайно решение на косовския проблем.
Според него императивно е пълното прилагане на всички демократичи стандарти, на правата на човека и на върховенството на закона в Косово като неотменно и задължително условие за стабилността и сигурността в цяла Югоизточна Европа.
Той увери, че България ще продължи да работи с партньорите си за постигане на стабилно европейско решение в Косово, "тъй като ние силно вярваме, че европейската перспектива предлага най-подходящ подход към решаване на многото сложни политически и социално-икономически проблеми в Косово и региона".
Станишев очерта пред депутатите в ПАСЕ "успешния модел за междуетнически отношения, който е стабилно създаден в България".
Той говори за мерките на българското правителство за интегриране и подобряване на условията за живот на ромите в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!