М инистър-председателят Сергей Станишев вися на 30 метра височина близо час заедно с още двайсетина души в кабинки на лифт от Благоевград до строящия се ски център "Картала" над града, съобщи репортер на БНР.
Репортерът Страшимир Марчев, който беше в друга спряла кабинка във въздуха, предаде, че е спрял токът в началната станция на новия лифт.
Станишев заедно с охраната си и други официални лица - министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагузов и целия екип на кмета на Благоевград Костадин Паскалев - се качил на лифта, за да стигне до местността "Картала".
Това е мястото, където преди седмица бушуваше големият пожар в Рила.
Една минута след тръгването двигателят спрял, кабинките започнали да се връщат назад, блъскали се опасно една в друга. И така - близо един час.
Репортерът на БНР предаде, че в кабинките - втора употреба - станало студено, местността била покрита с мъгла.
Лифтът трябвало да бъде официално открит след седмица. Сега се извършвали 72-часовите проби преди пускане на съоръжението. Запитан защо премиерът се е качил на лифта, Костадин Паскалев отговорил "защото е смел и не е заек по душа, за разлика от много други".
Националната служба за охрана и стопаните на лифта решили да освободят премиера като връщат кабинките надолу - твърде рискована операция според специалисти, цитирани от репортера на БНР.
Докато кабинката със Станишев се спускала, четирима охранители тичали под нея, а други се оглеждали наоколо.
Кабинките с журналисти пък продължили нагоре с аварийната скорост на охлюв, движени от генератор, съобщи Страшимир Марчев.
Преди Станишев да се качи на лифта охранителите му са иззели фотоапарат на природозащитника Стефан Аврамов, който заедно със свои колеги от екологични организации е искал да му зададе въпроси.
Снимането е било забранено и по време на аварията и след нея.
В понеделник организация "Да спасим природата на България" изпрати писмо до премиера, в което го предупреди за незаконното съоръжение.
Природозащитниците заявиха, че приемат днешното участие на премиера Станишев в официалното откриване на лифта като
директна държавна подкрепа за един незаконен проект.
Новият ски лифт и разширена ски писта са изградени с редица нарушения на българското законодателство за устройство на територията и опазване на околната среда.
Според еколозите строителство на лифта е извършено без решение по оценка на въздействие по околната среда (ОВОС), разширението на пистата е извършено без задължителната преценка за необходимостта от ОВОС и неправомерно е отнет държавен горски фонд чрез изграждането на долна лифтова станция и изграждане на пътища.
За нарушенията са сезирани прокуратурата и Министерство на околната среда и водите като компетентен орган по ОВОС. Нарушенията бяха констатирани с протокол №4-16 на Регионална инспекция по околна среда и водите - Благоевград още на 10 октомври 2007 г.
Оттогава до днес няма нито едно действие от страна на нито една държавна институция за спиране на незаконното строителство.
Природозащитниците припомнят, че недалеч от "Бодрост/Картала" преди седмица бушува силен горски пожар. В потушаването му се включиха и доброволци от "За да остане природа в България" и "Граждани за Рила".
Остават съмненията за причините за пожара и за възможностите и желанието на държавата да се справя с подобни бедствия
"Налице е престъпно пренебрегване на българското и европейското законодателство, а резултатът - безвъзвратно обезобразяване на планината.
Въпреки многобройните закононарушения държавните институции все още нямат волята да предприемат нещо, тъй като гражданският натиск върху тях все още не може да надделее натискът оказван от бизнес средите", пише в сайта "За да остане природа (forthenature.org).
Днес пред премиера трябваше да бъде представено изграждането на ски-център "Картала" в Рила планина. Инвестиционният проект включва разширяване на съществуващата и активно използвана база за краткотраен отдих и туризъм и по-нататъшно развитие на ски-зоната, разположена на трийсетина километра от Благоевград.
Целта на този проект е изграждане на нови ски писти и съоръжения, инфраструктура, хотелска база, заведения за бързо хранене и развлечения. Проектът се осъществява на три етапа в периода 2007 - 2010 год. Общата стойност на инвестицията е 50 млн. евро.
Засега е изградена въпросната злощастна шестместна кабинкова въжена линия с капацитет да извозва 1400 човека на час, дължина 3 хил. метра и денивелация - 900 м.
В "Картала" вече има ски-влек с капацитет 900 души на час и дължина 1500 метра и ски-влек за начинаещи с капацитет 500 души на час и дължина 300 м.
Малко след като премиерът Сергей Станишев, министър Асен Гагаузов и кметът на Благоевград Костадин Паскалев бяха свалени от лифта, от Инспекцията за държавен технически контрол са спрели съоръжението с аргумента, че не е редовно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!