М инистър-председателят Сергей Станишев изрази днес в Париж благодарност към президента на Франция Жак Ширак за личния му ангажимент и за активната позиция на френската държава и общество в защита на българските медицински сестри, съобщи специалният пратеник на БТА.
Президентът Ширак е изразил желанието на Франция да бъде един от основните партньори на България в развитието на връзките й с ЕС след нейното встъпване в съюза 1 януари 2007 г., заяви говорителя на
Елисейския дворец Жером Бонафон.
По време на разговор а си със Станишев, който е на работно посещение във Франция, Ширак казал, че би искал България да участва пълноправно в
обсъждането на реформите в европейските институции.
Тези реформи трябва за започнат през 2007 г. под германското
председателство на съюза и да приключат при френското председателство през 2008 г.
На пресконференция в българското посолство след срещата с Ширак премиерът Станишев отбеляза, че случаят с медиците, задържани в Либия е много чувствителен за всички българи.
Убедени сме в невинността на българските медицински сестри и разчитаме на това, че случаят ще бъде разрешен справедливо, на базата на закона и на доказателства, каза Станишев, който е във Франция на работно посещение. Разчитаме и на подкрепата на всички наши приятели от ЕС и в това число на Франция и вярвам, че тази подкрепа ще има своето значение, подчерта премиерът.
На въпрос на френски медии за одобрения от френското Национално събрание (долна камара на парламента) законопроект за криминализиране на отричането на геноцида над арменците през периода 1915-1917 г. , премиерът Станишев заяви, че това не е тема нито на двустранните отношения, нито на общата европейска политика.
Разбирам, че този въпрос е много чувствителен и за Турция, но той е въпрос на френско-турските отношения, допълни българският премиер.
На въпрос дали българското правителство не се опасява от ситуация, подобна на тази в Унгария, министър-председателят Сергей Станишев заяви, че в живота никой от нищо не е застрахован.
"Крайният десен популизъм не е рецепта на Централна и Източна Европа. Такива движения, които играят върху страховете, върху чувството за несигурност на хората, съществуват и във Франция, и в Италия и в Австрия.
Това е общ проблем. В това число и на предстоящите президентски избори в България съществува вероятност кандидатът на ксенофобска, антиевропейска по съществото си партия да бъде втори. Сигурен съм, че българското общество ще преодолее този риск, ще покаже своята гражданска зрялост", каза Станишев.
Той посочи, че истинската причина за събитията в Унгария не е изказването на премиера Дюрчани, а икономическата реалност.
"Унгария в продължение на години водеше политика на публични разходи и на стремително увеличаване на доходите, която не беше финансово гарантирана и се стигна до 10% бюджетен дефицит.
България ще има бюджетен излишък тази година над 3%", отбеляза премиерът.
"Българското правителство отдава голямо значение на тази визита, защото тя се случва непосредствено преди встъпването на страната ни в ЕС и това беше много подходящ момент да обсъдим с френското правителство, с представители на бизнеса, с френски интелектуалци нашето сътрудничество вече в ЕС. Трудно мога да си представя успех на ЕС без активната роля на Франция, която винаги е била двигател на европейската интеграция, допълни той", коментира премиерът.
По думите му съществуват няколко сфери, в които икономическото сътрудничество между двете страни може бързо да се задълбочи и това са енергетиката, инфраструктурата, високите технологии, военната промишленост.
Надявам се, че след големите компании в страната ще влязат средните и малки френски предприятия, каза Сергей Станишев. Той призова френските компании да побързат, защото България се превръща в атрактивна дестинация за инвестиции.
В отговор на въпрос Станишев отбеляза, че туризмът е най-динамичният сектор на българската икономика и в момента българското правителство работи върху нова по-дългосрочна концепция за неговото развитие, която да наблегне върху качеството.