Д окладът за извършения тематичен одит на националната служба "Гранична полиция" е в прокуратурата, съобщи министърът на вътрешните работи Румен Петков от парламентарната трибуна в отговор на актуален въпрос от депутата от ДСБ Атанас Атанасов.
Бившият шеф на националната служба "Сигурност" заяви, че разполага с доклада на дирекция "Ревизионна" на МВР, който се отнася за извършен тематичен финансов одит на граничната полиция и е обхванал периода от 17 април 2003 до 31 май 2005 г.
Едно от отбелязаните нарушения в документа е, че за този период има 350 892 влизания на турски граждани в България, за които не са събирани държавни такси за транзитно преминаване и не са полагани държавни таксови марки.
Стойността на несъбраните държавни такси възлиза на 13,725 млн. лв., уточни Атанасов.
Министър Петков обясни, че е запознат с доклада, и че той е предоставен в прокуратурата, за да се предприемат съответните действия.
Според обясненията на МВР шефа през юни и юли т.г. на ГКПП "Калотина" и "Капитан Андреево" са извършени съвместни проверки по граничния контрол заедно с представители на граничните служби на Германия и Холандия.
Констатирано е, че най-малко нарушения и най-малко индикации за корупционно поведение има при служителите на "Гранична полиция", увери Петков и обясни, че принципите на гранична проверка са различни.
Гражданите на страни членки на ЕС преминават минималните законово определени процедури на проверка. Вторична проверка при тях се прилага само при интервенция върху документите.
Гражданите на държавите, с които България има визов режим, включва и проверка на издадената виза чрез изградената онлайн връзка с Дирекция "Консулски отношения" в МВнР.
На трето място са гражданите от т.нар. "рискови страни", при които се проверяват и други документи, свързани с техния престой или с транзитно преминаване през страната.
Следващата седмица ще внеса доклада в парламентарната комисия за борба с корупцията и основната ми цел ще бъде чрез проверка да се изясни кой е бил този, който го е прикрил, а не дали написаното в него е вярно, защото това никой не го оспорва, оповести от своя страна Атанасов в кулоарите на парламента.
Много отдавна в МВР, а пък и на широката общественост, е известно, че на българските граници има сериозна корупция, напомни депутатът. По думите му отговорът на въпроса защо не се взимат мерки срещу тази корупция е в това, че парите от нея стигат до високите етажи на властта.
Този доклад е на дирекция "Ревизионна" на МВР и констатациите в него са безпощадни, категоричен бе Атанасов. Установено е безспорно, че минимум 14 млн. лева са събрани на българските граници, но са потънали в джоба на тези, които ги събират, допълни той.
В документа става дума за турски граждани, защото имаме визови отношения с Турция и те заплащат таксова марка. Парите, които са събирани, без да се издават тези марки, са "потънали" в джоба на граничните полицаи и на техните шефове, заяви той.
Докладът е предаден на прокуратурата, очаквам отношението и на потърпевшите, които са визирани в него, и тогава ще взема ясно решение, коментира по-късно в кулоарите на парламента Румен Петков, като потвърди написаното в документа - че вина носи директорът на НСГП.
Преценил съм, че към днешна дата е по-добре да изчакам становището на прокуратурата поради сериозността на обвинението, и след това да предприема съответните административни санкции, каза министър Петков.
Помолен за коментар, бившият вътрешен министър Георги Петканов каза, че този доклад не му е известен, но запитан дали докато е бил начело на МВР до него са достигали информации, че има нещо нередно при събирането на такси на граничните пунктове, той отговори положително.
На въпрос какви мерки е предприел тогава настоящият правосъден министър посочи коментирания днес доклад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!