М инистър-председателят Сергей Станишев се срещна с част от ръководния екип на Министерството на земеделието и храните, съобщи правителствената информационна служба.
Финансирането на сектора през тази година е значително, като се имат предвид европейските субсидии, както и националното финансиране, е отчетено по време на срещата.
Министър Валери Цветанов е информирал премиера, че от началото на
годината до момента изплатените субсидии за животновъдите са над 58 млн. лева. Общата изплатена сума по всички направления в животновъдството представлява 92% от общия размер, предвиден за държавно подпомагане, е посочил министърът.
От 10,8 млн. лв по целевата субсидия за подпомагане на качествено мляко - за месеците януари и февруари са изплатени 9,117 млн. лв на 1 652 фермери, а от 4 август 2008 г. е започнало поетапното изплащане на субсидията за качествено мляко за март, в рамките на остатъчния ресурс от 1,683 млн. лв.
За изхранване на животни и птици от националния генофонд и контролираната част на популацията са предоставени 7,249 млн. лв по 1 923 договора.
Министър Цветанов е добавил пред премиера, че е подготвил писмо до еврокомисаря Мариан-Фишер Боел, в което се описва тежкото състояние на животновъдния сектор в България и настоява за бързо одобрение на нотификацията от април 2008 г. за изплащането на 60 млн. лева от държавния бюджет за млечното животновъдство. В момента се подготвя и нова нотификация за държавна помощ за достигане на хигиенни стандарти, е добавил министърът.
Със заповед на министъра ще започне изпълнението на правителственото решение за започването на процедура за директните плащания на блоковете от "други земеделски площи" - код "6", пише в съобщението. Правят се непрекъснати проверки и субсидията ще бъде платена само за обработените площи.
Министър Цветанов е изразил несъгласие с публикациите за качеството на тазгодишната реколта. "Реколтата, която прибираме през тази година, е една от най-добрите, а получените средни добиви от декар са най-високите за последните 16 години. От 1991 г. до сега такива високи средни добиви от декар - над 400 килограма при пшеницата и ечемика, не е имало", е заявил
министър Цветанов.
От направените проби от Националната служба за зърно и фуражи при произведено зърно от 4,4 млн. тона, 34,2% (над 1 500 хил. тона) са удовлетворяващи мелничарската промишленост. Не се налага внос за подобряване на наличната за преработка в брашна пшеница.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!