"Само 8000 лева глоба за снежния ад в държавата", пише днес на първа страница в. "Сега". Глобата и прекъсване на договора за поддържане на пътищата в района на Стралджа са единственото по-сериозно наказание, което ще наложи държавата заради снежната блокада миналата седмица.
Заради "Мостинженеринг" - фирмата, която не изпълни задълженията си, станаха тежките задръствания на "Петолъчката". Стотици коли и автобуси стояха над 12 часа в преспите.
Шефът на Фонд "Републиканск пътна инфраструктура" Веселин Георгиев и министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов продължават да твърдят и в днешните вестници, че работата им е била много добра. След дълго увъртане са принудени да признаят "някои пропуски".
"7 жертви и нито една оставка", коментира "Сега". "Властта здраво е обкована в лед и безхаберие.
"Президентът се ограничи със семпло изказване, в което пожела по-голяма координация незнайно кога, но не спести аплодисменти за "активността" на институциите и сам се похвали, че добре организирал военните.
Премиерът не посмя да събере министрите, за да ги координира лично, нито пък се престраши да прекъсне отпуската на заместничката си Емел Етем.
Кметовете пък по почина на Бойко Борисов замеряха със снежни буци концесионерите, въпреки че точно общините са ги избрали. При седем жертви поне една оставка трябва да има", категоричен е авторът.
"Сега" информира, че според пресслужбата на Министерския съвет нито един сигнал за подкупност срещу висши държавни служители не е постъпил на антикорупционния портал на правителството.
Порталът бе открит в края на декември м.г. и на него вече има 38 оплаквания. Те обаче са срещу служители в публичната сфера. Повечето са за искан подкуп от здравни работници, митничари и полицаи, твърдят от кабинета.
"Тримата големи решават за болниците", съобщава "Стандарт". Лидерите на тройната коалиция щели да се съберат до края на месеца за актуализация на управленската програма на правителството.
"Ще има рокади по принуда", смята социологът Румяна Бъчварова. В коментар за в. "Труд" тя допуска, че кардинален ремонт на кабинета Сергей Станишев вероятно няма да си позволи, защото би опровергал собствените си твърдения за стабилността на управлението. Няма да си позволи и лукса за самостоятелно решение.
Запазването на добрия коалиционен тон ще го покаже като недостатъчно самостоятелен и прекалено зависим. Основните промени вероятно ще са по политически съображения. Смените по управленска целесъобразност ще са или ограничени, или ще липсват.
"Нови министри - до март", по-конкретен е политологът Борис Попиванов. В коментарната рубрика на "Труд" той посочва, че времето за рокадите са първите два месеца от 2008 г.
Ако се стигне до късна пролет или до лятото, обществото няма да очаква нищо от промените. Ще бъдат закъснели и излишни. Но смените, дори предприети до началото на март, имат смисъл единствено дотолкова, доколкото носят реални промени в съответните сектори.
Ако премиерът само обърне местата на министрите, обществото едва ли ще получи реформата, от която се нуждае.
"Жълтите отцепници чакат царски министри да им пристанат", пише вестник "Класа". "Министрите, които са свързани с НДСВД и с Българска нова демокрация, са сред най-добрите в кабинета. И ще бъде жалко, ако някой от тях бъде сменен не по държавнически причини, а по партийни."
Това заявил пред вестника депутатът от БНД Борислав Великов по повод очаквания ремонт в правителството. Бившият председател на парламента отказал да се ангажира кои от петимата жълти министри ще останат лоялни към Сакскобургготски и кои ще идат в лагера на БНД.
"Добрият и рисковият сценарий за БСП и ГЕРБ", е заглавие на анализ във в. "24 часа". Социологът Михаил Мирчев отбелязва, че през 2008 г. БСП ще е в опасна за нея тенденция на свиване.
Само правителството може да спре този процес. Отговорността на премиера Станишев и на министерския му екип е огромна. Тук центърът на очакването е акцентът да бъде преместен от грижа за държавата и нейната стабилност към грижа за гражданите.
Ако тази формула не бъде спазена рисковите за БСП процеси няма да бъдат спрени, а ще бъдат стимулирани от самата БСП. 2008 г. ще бъде първото истинско изпитание за ГЕРБ.
Ако иска да се покаже като конструктивна формация, в позицията си на извънпарламентарна опозиция ГЕРБ трябва да съдейства за относителната стабилност, за да се разгръщат процесите на интегриране към ЕС, успешно усвояване на първите европроекти и фондове, натрупването на капацитет за европейско работещо партньорство.
Обратното би означавало пореден партиен и лидерски егоизъм, една вълна на нова и амбициозна номенклатура.
"Доган ли е могъщ или другите са кекави?", е загладието на анализ в "Сега". Отчита се, че 18 години след създаването си ДПС диктува дневния ред в политиката.
Движението на Ахмед Доган е прекипяло в битки, по-силно от всякога, оядено с власт и ресурси и готово за още повече успехи. Движението започна живота си като гарант за етническия мир в България, но днес е заклеймявано като "проклятие", като "обръч от фирми", като "противоконституционно". Ако партията е толкова силна днес, е благодарение единствено на Доган и на слабостта на другите партии.
"Без наказания за авариите с тока и парното в студа", информира "Труд". Енергото и топлофикациите няма да бъдат наказани заради спиранията на тока и парното при последното застудяване.
По Закона за енергетиката тежките зимни условия са форсмажорни обстоятелства и санкции не се предвиждат, заявил проф. Константин Шушулов, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
По думите му е нормално при големи студове и бури да се случват аварии. Не се дължат и неустойки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!