Н е ви ли изглежда странно, че всички депутати от листата на ДПС са дарили еднакви суми на партията за кампанията през 2005 г., при това разделени на по два транша - от 5000 и 3300 лева?
Със сигурност има нещо неестествено в това равномерно спонсорско вдъхновение.
Всъщност има два варианта:
А) ДПС е наложило имуществен ценз на желаещите да заемат място във властта. Което би било равно на това да си "откупуват" постовете и вероятно да очакват възвращаемост от властта, която им се дава.
Б) Партията използва имената на кандидатите, за да узакони получените под масата пари от спонсори, които не иска да покаже. Също не звучи добре.
В ДПС - под строй
Както може да се очаква от цялата подреденост, списъкът на дарителите на ДПС се оглавява от Ахмед Доган. Всеки от избраните депутати е дал по 8300 лева за кампанията, като има по-евтина тарифа за неизбираемите места в листите - по 1000 лева.
Много от тези, които на пръв поглед не са облагодетелствани, вече са областни управители, заместник-министри и други представители на властта.
Интересна подробност е, че договорите за дарителство носят поредни номера, а на места имената следват едно към едно подредбата на листите в съответните избирателни райони.
Само петима души са излезли "извън строя" и са дарили еднократно по 9000 лева на ДПС.
Сред тях е и областният координатор на партията в Силистра Гюнай Хасан Сефер, за когото се появиха информации, че дължи голяма сума на държавата от неплатени данъци. Според публикации в медиите дългът на Сефер е още от 2000 г.
Тогава ревизия на данъчната дирекция в Силистра установява, че ЕТ "Гюнай Хасан" не е плащала никакви данъци за периода 1997-1998 г. По това време дължимата сума е била 230 943 лева, но с лихвите за няколко години тя е надхвърлила един милион.
На няколко пъти Агенцията за държавни вземания е правила опити да прибере дължимите суми, но те са завършвали безуспешно, се твърдеше в публикациите.
Останалите четирима по-различни дарители са Митхад Табаков, кмет на Дулово от квотата на ДПС, Севджан Съдкъев, председателят на групата общински съветници на ДПС в Разград, Айлин Дахилова, началник-сектор "Геозащитни обекти" в МРРБ, както и заместник-министърът на земеделието Бюрхан Абазов.
От всекиго според възможностите
Притеснителната конвертируемост на даренията във власт (в случая на ДПС) не е типична за останалите партии в тройната коалиция. При тях обаче отново масово депутатите са в спонсорските списъци.
Повечето от посочените на първите места в листите на БСП оглавяват и списъка на дарителите за съответния регион през 2005 г.
В Плевен например Румен Петков, Радослав Илиевски, Васил Антонов са дарили по 6000 лева, а писателят Дончо Цончев, който беше втори в същата листа, е дал 3000 лева.
По същия начин са подредени и водачите на габровската листа, оглавявана от Татяна Дончева. Сумите, които БСП е получила от бъдещите си народни представители, варират между 1000 и 10 000 лева.
Сред дарителите се забелязват и имената на някои от сегашните министри като Ивайло Калфин, Асен Гагаузов и Емилия Масларова. Подалият оставка като министър Румен Овчаров също е дарил 6200 лева, докато председателят на парламента Георги Пирински е превел по-скромните 1000 лева в касата на Висшия съвет.
Сред дарителите на НДСВ за кампанията през 2005 г. фигурират депутатите Яни Янев, Огнян Герджиков, Владимир Дончев, Камелия Касабова, Станимир Илчев, Анелия Атанасова, Борислав Ралчев, Борислав Великов.
В списъка са още областният управител на Кюстендил Любомир Дермански, както и предшественикът му на този пост също от квотата на НДСВ Людмил Спасов.
Пари за кампанията на царската партия са дарявали също общинските съветници от София Светлин Лисичков и Кирил Арсов, както и техни колеги от страната.
През миналата година списъкът с дарителите на НДСВ е бил допълнен с още представители на жълтата партия в изпълнителната власт - областните управители на Габрово, Велико Търново и Враца Цветан Нанов, Тодор Никифоров и Антонио Георгиев, Валери Георгиев, главен секретар на областната администрация в Монтана, Ивайло Досев, шеф на районната здравна каса във Велико Търново, Момчил Младенов, заместник-кмет на Враца, и др.
Можем да се надяваме, че повечето от изброените имена са на партийни деятели, които просто се чувстват ангажирани с формациите си и отделят част от легалните си доходи, за да помогнат.
Наскоро обаче един бизнесмен разказа пред репортер на "Капитал", че негов добър познат в една от областните администрации е трябвало да му разпише някакво разрешително. И се оправдал, че е принуден да вземе рушвет с думите: "В партията няма да ми повярват, ще трябва да вадя пари от джоба си."
Лучано финансира НДСВ
Сред официално огласените спонсори на НДСВ преобладават представители на малкия и средния бизнес. В списъка е фирмата ЕТ "Васил Иванов-Лучано - Стефка Иванова", собственост на бившия спортен министър Васил Иванов-Лучано и неговата съпруга, която е дала 10 000 лева.
Пари за кампанията на царската партия е дала и бургаската фирма "Порт ойл" ООД, собственост на бившия депутат Илчо Дуганов. Около тази фирма преди години избухна скандал, след като се разбра, че е придобила държавен парцел в съседство с нейна бензиностанция без търг или конкурс.
Самият Дуганов оглавяваше доскоро дирекция "Национална координация" в НДСВ, но след скандалите около конгреса на жълтите бургаската структура на партията поиска той да бъде отстранен от нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!