България готви 34 проекта в сектор "Околна среда" и 22 в сектор "Транспорт" за финансиране от структурните фондове на Европейския съюз, съобщиха от Министерството на финансите. Тези проекти ще бъдат предложени за одобрение първи, защото се готвят отпреди време със средства по програма ИСПА.
Шестнадесет от екологичните проекти са за управление на отпадъци и са на обща стойност 313.3 млн. евро, а осемнадесет - за пречистване на отпадни води, на стойност 330.1 млн. евро. Транспортните са за 1.9 млрд. евро. От тях девет са за пътища на стойност 998 млн. евро , а осем са железопътни за 909 млн. евро.
Следващата година евроексперти трябва да кажат каква ще е най-подходящата схема за финансиране на автомагистралите "Струма", "Хемус" и "Марица", които също чакат одобрение за финансиране по оперативна програма "Транспорт".
Разпределението на парите от структурните и Кохезионния фонд на ЕС става на базата на подготвената Национална стратегическа референтна рамка. В момента все още тече съгласувателна процедура между правителството и експертите в Брюксел по нейното одобряване.
В документа са включени седем оперативни програми - "Транспорт", "Околна среда", "Развитие на човешките ресурси", "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика", "Регионално развитие", "Административен капацитет", "Техническа помощ".
Във всяка програма са посочени приоритетни области и са описани мерките за постигането им. Програмите се ръководят от ресорното министерство, което ще е управляващ орган и към което ще има и междинни звена за одобряване на проектите.
Те са за седем години - от 2007 до 2013 г., като предвидените от ЕС средства възлизат на над 6.8 млрд. евро. Европари ще се получават и по два национална плана - за развитието на земеделието и селските райони и за рибарството.
От финансовото министерство обясниха, че от еврофондовете могат да се възползват областните и общинските власти, неправителствени организации и сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Закона за читалищата, Закона за задълженията и договорите или Закона за вероизповеданията.
Бизнесът също може да участва в конкурсите, но ще се следи финансирането да не бъде използвано с цел възвращаемост, т.е. от безвъзмездните средства не трябва да се търси печалба.
Партньори по проектите могат да бъдат физически и юридически лица, ограни на държавната или местната власт, учебни заведения и други.
По всеки проект е задължително осигуряването на собствено финансиране - България трябва да осигури по всяка програма поне 15% от средствата, отпускани от ЕС, които се разпределят между държавния бюджет и участниците в проекта.
Одобрените получатели на парите трябва да поемат предварително всички разходи по реализацията на проекта с помощта на заеми или собствени средства.
Част от разходите ще се възстановяват при изпълнението на отделни етапи от проекта или след цялостното му приключване. Схемата за това предвижда възстановяване на средствата, което ще стане от три до пет месеца след приключването на проекта.
Очаква се обаче условието, че плащания от ЕС ще има само след представянето на валиден разходен документ, да създаде затруднения на потенциалните участници в проектите. Решението е в осигуряване на префинансиране, което включва банкови заеми, създаване на специални фондове, кредитни и лизингови програми, обясниха от финансовото министерство.
С 20% ще се увеличат данъчните оценки
през следващата година, заяви финансовият министър Пламен Орешарски. В момента ведомството му подготвя промени в Закона за местните данъци и такси. От тази година данъчните оценки бяха повишени с 20 - 30%.
Това се налага заради разминаването между данъчните оценки, които до тази година не бяха актуализирани от 1999 г., и пазарните цени на недвижимите имоти. Според закона данъчната оценка се актуализира, когато индексът на пазарните стойности на недвижимите имоти по данни на НСИ се увеличи или намали с повече от 20%.
По данни на статистиката цените на имотите за периода 2000 - 2005 г. са скочили между 1.5 и 3 пъти. Покачването на оценките ще продължи и през следващите години, докато се компенсира разликата между данъчната оценка и пазарната стойност на имота.
Приходите от ДДС
ще са най-сериозният риск пред бюджет 2007, каза министър Орешарски. На този етап сигурните загуби от ДДС за следващата година да бъдат около 450 млн. лв. и е в следствие на промяна на режима на облагане. Орешарски посочи, че в последните десет присъединили се страни тези загуби варират от 0 до 30 на сто, като с почти нулеви загуби е Чехия.
С цел да се противодейства на измамите с ДДС след 2007 г. в момента експерти от ведомството разработват промени в новия Закон за ДДС и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Министърът на финансите съобщи още, че тази година ще бъде задействан един от буферите в бюджета, свързан с изплащането на разходите на ведомствата. Министерствата няма да получат 7% от разходите си до края на годината, заради по-големия от заложеното дефицит по текущата сметка - над 12%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!