Д осиетата да не се отварят за обслужване на политически интереси е предупредил евродокладчикът за България в ЕС Джефри Ван Орден, цитиран от "Труд".
Изданието публикува интервю с господин Ван Орден, в което той препоръчва създаването на специална комисия от надеждни хора по процеса на отварянето им и добавя:
"Не приветстваме отварянето им. Разбираме, че България има тъмни моменти в миналото. Може би има въпроси, на които хората очакват отговор. Но не трябва да се спекулира политически да бъдат отворени досиетата или не ".
Министерството на Емел Етем лъже, е голямата тема на "168 часа". Вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии беше на официално посещение в Япония от 7 до 12 май, където се срещна с държавния министър за управление на бедствията и на законодателството за извънредни положения на Япония Тецуо Куцукаке.
След срещата министерството излезе с информацията, че японски специалисти по бедствия и аварии ще идват в България, за да ни предават опит. Проверка на вестника обаче установила, че такова нещо не съществува.
"Емел Етем е провела безплатна екскурзия със сина си до Япония и в края на посещението си там е провела 30-минутна опознавателна среща с японския си колега, на която не е било решено нищо, отправя обвинения към министърката "168 часа".
Поведението на вицепремиера е нещо, което със сигурност изключително ще допадне на Оли Рен. Така родните ни политици се грижат за по-бързото ни и безпроблемно приемане в Евросъюза, коментира не без ирония изданието.
Друг министър, отново жена е темата на "Политика". Този път тонът на статията е по-скоро положителен. Става въпрос за Меглена Кунева, която предложи спешно да се променят онези решения на Народното събрание, довели до риска от отлагане на членството ни в Европейския съюз или поставянето на предпазни клаузи.
"Кунева ремонтира спешно гафовете на парламента", казва изданието. До 30 юни се предвижда създаването на работна група, която да изготви четвърта поправка в конституцията, която да анулира, приетата преди месец трета поправка и която се налага, тъй като е станало ясно, че все още съществуват някои двусмислия в гаранцията на независимост на съдебната власт.
До 1 август пък трябва да бъде създаден нов закон за Съдебната власт, а до 15 юни вече трябва да имаме механизъм за следене на парите и имотите на елита.
В тази връзка "168 часа" пише материал за царските имоти. Напразни ще останат надеждите на електората на БСП държавата да отнеме част от имотите му, казва изданието, защото царят и екипът му измислили нов начин да ги спасят.
Според седмичника собствеността ще бъде безспорно доказана с един "току-що появил се мистериозен документ". Става въпрос за решение на юристите от Самоков от 1898г., според който общината дава земя на всеки, който иска да си построи къща там. Сред желаещите е бил и цар Фердинанд.
Тези дни кабинетът направи някои промени в закона за собствеността, които дадоха повод на някои да мислят, че поправката е заради царските имоти, припомня изданието. Имотите са придобити по линия на реституцията и повечето са възстановени след 2000 г.
И накрая нещо любопитно от първа страница на "Монитор". Ставаме център за СПА туризма на Балканите, пише изданието. Японци и скандинавци са привлечени от качеството и ниските цени.
Изпреварваме съседните страни, защото другите и хабер си нямат от този вид туризъм, пише вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!