Алтернативното земеделие ще се развива в районите на Родопския масив - общините с преобладаваща планинска част в Хасковска, Кърджалийска и Смолянска област, планинската част на Пловдивско и Пазарджишко, долината на река Места, както и в региони с подобно почвено-климатични и агроекологични условия - Гоцеделчевско, Разложко, Якоруда, Велинград и Белово.
Необходимите средства за реализиране на програмата са 48 млн. лева. Като възможности за финансиране Земеделското министерство сочи ДФ "Земеделие" и програма "САПАРД", Националния фонд за опазване на околната среда, проект "Заетост чрез подкрепа на бизнеса".
Министерството готви още и разработване на проект за региона на Родопите за финансиране по линия на Германското техническо сътрудничество (GTZ), както и проект "Трансгранично сътрудничество за подпомагане развитието на регион Родопи", който да се финансира чрез предприсъединителните фондове на Европа.
В програмата са залегнали възстановяване на традиционни и създаване на нови алтернативни производства като орех, лешник, бадем, сливи, ябълки, малини, къпини, боровинки и други, култивиране на билки и етеричномаслени култури. В областта на животновъдството се залага на отглеждането на говеда, биволи, овце, кози и зайци.
Етапите на програмата са три. Първият етап, който е краткосрочен, включва осигуряване на финансов ресурс в размер на 970 000 лева. Предвидено е те да бъдат използване за административни разходи, техническо обезпечаване, създаване на маточна база и демонстрационни обекти в растениевъдството и животновъдството.
Вторият етап, който е средносрочен, включва създаване на сдружения на производителите и цели усъвършенстване системата на производство и реализация на продукцията. В този етап ще се търсят и пътища за интеграция на дребните производители с преработващата промишленост и търговските дружества. Целта е да се осигурят гаранции при кредитиране и сигурност при реализацията на продукцията.
В третия етап, който е дългосрочен, ще се премине към създаване на 20 700 декара овощни насаждения - орех, лешник, сливи, ябълки, череши, вишни, малини, ягоди, арония. Култивираните билки се предвижда да бъдат 9500 декара, лен - 6000 декара, ръж - 30 000 декара. На третия етап в областта на животновъдството се предвижда създаването на различни видове ферми.
Най-много са кравефермите за мляко, които ще бъдат 160 с 2800 животни. Кравефермите за месо ще бъдат 60 с 1250 животни. Предвижда се създаването на 80 биволоферми за мляко с 1250 животни. Овцефермите ще бъдат 160 с 4000 животни. Същият ще бъде и броят на козефермите, но в тях добитъкът ще бъде 8000 глави. Предвидено е зайцефермите да бъдат 160, а животните в тях - 6200.
По време на третия етап е предвидено да се приеме Закон за ползване на планинските ливади и пасища, както и подобряването на 20 000 декара ливади за производство на сено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!